Mercedes’in rakamlarla aklımızı başımızdan aldığı AMG E63’e ezeli rakibi BMW’den cevap nihayet geldi. Ancak gelenekselci bir BMW severseniz cevabı beğenmeyebilirsiniz.

Basın bültenini okuduğumuzda suratımız biraz asıldı. Açıkçası çok daha çılgın bir M5 bekliyorduk. Her zaman Affalterbach’tan performans ve inovasyon anlamında bir adım önde olan Bavyeralılar bu kez geri adım atmışlar. 4.4 litrelik çift turbo beslemeli V8’e sahip olan M5 600 hp güç ve 750 Nm tork üretiyor. Bir önceki jenerasyon makyajlı M5’teki motoru olduğu gibi kullanan M mühendisleri turboları değiştirmişler ve bu sayede maksimum gücün alındığı devir aralığını genişletip torku arttırmışlar. M5’in 620 hp üzerinde olacağı dedikodularını, AMG E63S’in 4 litrelik motorunun 612 hp ve 850 Nm ürettiğini de hatırlatalım.

Motor konusunda ileriye dönük büyük bir adım atılmamış ancak şanzıman değiştirilmiş. F10 Jenerasyonundaki yedi ileri çift kavramalı şanzımanın yerini F90’da tork konvertörlü sekiz ileri ZF ünitesi almış. Bugüne çift kavramalı şanzımandan tork konvertörlü otomatik şanzımana geçiş yapan başka bir model olduğunu hatırlamıyoruz. Ancak BMW şanzımanın “yıldırım hızında” vites değiştirdiğini iddia ediyor ki bunu yakında kullanıp görmek için sabırsızlanıyoruz. Direksiyonun üzerindeki kırmızı butonlarla seçeneğiniz farklı sürüş modları sayesinde şanzımanın istediğiniz devirde ve serilikte vites değiştirmesini de ayarlayabileceksiniz.

Sabırsızlıkla tecrübe etmeyi beklediğimiz bir başka konu ise çekiş sistemi. Tarihin dört tekerlekten çekişli ilk M otomobili olan (M50 dizelleri saymıyoruz gerçek M modellerden bahsediyoruz) M5’te yeni “M xDrive” isimli dört tekerlekten çekiş sistemi bulunuyor. BMW bu sistemin bugüne kadarki en “duygusal” dört tekerlekten çekiş sistemi olduğunu vurgulayarak Alman rakiplerine de gönderme yapıyor. M xDrive’ı duygusal yapan şey ise daha önceden haberimizde de duyurduğumuz gibi sistemin gücün tamamını arka aksa iletebiliyor olması. Yani yeni M5 geleneksel M karakterinden ödün vermeden yan yan virajları dönebilecek. Ancak seleflerinin aksine kaygan zeminlerde kendinize ve otomobilinize de zarar vermenizi engelleyecek.

Peki performans verileri nasıl? Dört tekerlekten çekiş sistemine rağmen ağırlaşmak yerine karbon fiber tavan veya alüminyum kaput gibi değişiklikler sayesinde 15 kg hafifleyen M5’in verileri olumlu yönde ilerlemiş. 0’dan 100 km/s hıza 3.4 saniyede ulaşan otomobil 200 km/s hıza ulaşmak için 11.1 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Son hızı 250 km/s hızla limitlenen otomobille birlikte M Sürücü paketi alındığında bu rakam 305 km/s’ye yükseliyor.

2018’in bahar aylarında yollara çıkacak olan M5’in mat kırmızı renge ve 20 inçlik hafif alaşım jantlar dahil olmak üzere çeşitli farklılıklara sahip 400 adetlik “First Edition” serisi de satışa sunulacak. Ancak ilk 400 içinde olmanın 19.500 Euro’luk bir bedeli olacak.

Yorumlar

yorum

YENİ BMW M5 SAHNEYE ÇIKTI

| Bmw, Haber |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.