Ferrari’nin 2+2 Roadster modeli California T’nin 600 hp gücündeki halefinin ismi bu kez Portofino’dan geldi.

İtalya’nan üreticinin Eylül ayında Frankfurt’ta tanıtacağı giriş seviyesi modelinde yakından tanıdığımız çifte yılın motoru ödüllü 3.9 litrelik çift turbo beslemeli V8 motor yer alacak. California T’de 560 hp güç üreten otomobil yeni nesliyle birlikte 600 hp’ye yükselmiş. Bu beygir artışının sebebi yenilenen pistonlar, piston kolları ve yeni emme manifoldu. Yekpare olarak üretilen egzoz manifoldunun da zaten neredeyse yok diyebileceğimiz turbo gecikmesini daha da iyileştirdiği iddia ediliyor. Torku da 760 Nm olan otomobilin 0-100 hızlanma süresi 3.5 saniye. Bu sürenin 15 yıl önce tanıştığımız Enzo’dan daha başarılı olduğunu belirtelim. Son hızıysa saatte 320 km/s.

Bu gücün bu kadar başarılı aktarılmasının sebepleriyse tamamen yenilenen alüminyum şasi ve Ferrari’nin E-Diff3 isimli yeni diferansiyeli. İlk kez Portofino’da kullanılan bu diferansiyelin eskiye oranla çok daha seri tepkilere sahip olduğu iddia ediliyor. Ancak aksi iddia edilemeyecek bir şey varsa o da Portofino’nun tasarımı.

Son dönemde tartışılan tasarımlara imza atan Ferrari bu kez (bize göre) eleştirilemeyecek kadar güzel bir tasarımla karşıya çıkmış. Bu tasarımın çıplak gözle ne kadar güzel göründüğünüyse yukarıda belirtiğimiz gibi Frankfurt’ta göreceğiz.

Yorumlar

yorum

FERRARI CALIFORNIA’DAN PORTOFINO’YA

| Ferrari, Haber |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.