EKSİK TAMAMLANDI: BMW 2-SERİSİ GRAN COUPE

İki gün önce resmi tanıtımı gerçekleştirilen 2-Serisi’nin sedan üyesi bakalım en yakın iki rakibi karşısında ne kadar güçlü?

F40 kasa kodlu yeni 1-Serisi’nde de bulunan UKL-2 isimli alt yapı platformu üzerinde yükselen kompakt sedan, tasarım anlamında BMW severleri bizce ikiye ayıracak. Kimi kısımlar bu yeni BMW yüzünü sevecek iken, kimi kesimler ise eski serilere bakıp tekrar üretilmeyeceğinden iç çekecek. Biz elimizdekine bakalım ve tasarımla başlayalım.

Tasarımı Nasıl?

Geniş, hatta kocaman böbrek ızgara ve büyük led farlarla geniş bir ön panele sahip kompakt sedan, profilden bakıldığında da çerçevesiz kapıları ile Gran Coupe isminin hakkını veriyor diyebiliriz. Arka tarafta ise bir önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi model adeta X2’nin ve ağabey X4’ün arka tasarımına sahip. Bagajın orta kısmına uzanan led stoplar, ortada siyah bir çıta ile birleşiyor. 4 metre 52 cm’lik uzunluğu, 2 metre 67 cm’lik aks mesafesi ile de aslında 2-Serisi Gran Coupe Bavyeralı genlerinden de pek uzaklaşmış değil. Uzun, nispeten geniş ve yere yakın. 430 litrelik bagaj da ideal diyebiliriz.

Kokpitte ise G20 3-Serisi ile yeni 1-Serisi’nden izlere bolca rastlamak mümkün.

Teknolojileri Neler?

Audi A3 Sedan ve Mercedes-Benz CLA’ya rakip olan 2-Serisi Gran Coupe, daha önce İ3s’te tanıdığımız ARB adlı kaymayı önleyici sistem ile sınıfında sürüş standartlarını belirlemek istiyor. Ayrıca, BMW Performance Control adlı yalpa önleyici sistemle de doğal sürüşün en üst düzeye çıkarılması hedefleniyor.

Motor Seçenekleri Neler?

2-Serisi GC, 2 benzinli ve 1 dizel motor ile alıcı bulacak. Giriş seviyesi, markanın kompakt modellerinin tamamında sunulan 3 silindirli 1.5 litrelik 140 beygir güç çıkışına sahip motorla yapılırken, bir üst seviyede tek dizel seçenek olan 2.0 litre, 190 beygirlik ünite ile geliyor. Modelin en tepesinde ise M235i xDrive yer alıyor. 6 silindirli ünite 306 beygir güç değerine sahip. Ayrıca bu versiyon torsen limitli kaydırmalı mekanik diferansiyele de sahip olacak. M Sport ekipmanlarla donatılan bu seçenek launch control donanımına da sahip olacak.

Fiyatı Ne?

Yeni 2-Serisi GC’nin 218i yani 1.5 litrelik benzinli ünite için başlangıç fiyatı Fransa’da 31.150 Euro olarak belirlenirken, M235i xDrive ise 57.250 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Yorumlar

yorum

EKSİK TAMAMLANDI: BMW 2-SERİSİ GRAN COUPE

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.