EFSANE 8. NESLİYLE: VW GOLF

Yaklaşık 1 yıldır bir çok kez üstü örtülü, bir çok kez prototip versiyonuyla karşımıza çıkan 8. nesil Golf’te nihayet her şey netleşti. İşte karşınızda 2020 Golf!

Değişim Görünenden Çok Daha Fazla

7 yıl boyunca makyajlanan, çeşitli yeniliklerle liderliğini sürdüren 7. nesil Golf, artık yerini 8. nesle bırakıyor. En büyük değişiklik aracın ön yüzünde gerçekleşirken, artık tüm opsiyonlarda LED teknolojisi standart olarak gelecek. Arteon’la başlayan VW’nin yeni tasarım dili, markanın kompakt hatchback’inde de yerini böylelikle almış oluyor. Yeni logoyla birlikte aynı zamanda incelen far tasarımı, Golf’ün dinamizmini artırmış.

Profilden bakıldığında aracın omuz çizgisi selefiyle farklılaşarak kapı kolları seviyesine taşınmış. Ayrıca 8. nesil Golf’ün kaputu üzerine iki adet ütü izi de eklenmiş. Boyutlarda pek bir değişiklik olmazken, net olarak yeni Golf 4284 mm uzunluğa sahip. Selefine göre 36 mm daha uzunken, genişliği 10 mm azalmış. 16 mm artan aks mesafesi ve 36 mm artan yükseklik ise Golf’ün yaşam alanına katkıda bulunmuş diyebiliriz.

Gelelim aracın arka kısmına. Tıpkı T-Roc’ta olduğu gibi keskin hatlı far tasarımına kavuşan yeni Golf, markanın yeni bagaj üstü tasarımıyla birlikte “Golf” yazısını da diğer ürün gamındaki modeller gibi bagajın tam ortasına taşımış. Daha derin bir difüzöre ve daha dik bir bagaj kapağına sahip Golf 8, reflektörlerini de bir miktar daha orta kısma taşımış.

Devrim Niteliğinde İç Mekan

Bir de kabine bakalım. 45 yıldır radikal değişimlerden uzak nesil değiştiren Golf’te bu sefer işler çok farklı, ama tabii ki bu durum yalnızca iç mekan için geçerli. Selefinde de bizce gayet doyurucu bir iç mekana sahip Golf, artık çok daha dijital ve minimalist bir tasarıma kavuşmuş diyebiliriz.

Passat’la birlikte ilk kez karşımıza çıkan yeni direksiyon simidi tasarımı Golf’te de yerini alırken, gösterge paneline 8.25, multimedya sistemine ise 10.25 inç boyutlu ekranlar yerleştirilmiş. Havalandırma menfezleri orta konsolun biraz daha aşağısına konumlandırılırken, ön-arka cam ısıtma fonksiyonları da direksiyonun solunda far kumandalarının bulunduğu bölgede dijital bir panelde toparlanmış. Orta konsoldan devam edelim. DSG’li versiyonlarda neredeyse vites topuzu bulunmayan Golf’te vites topuzu Volvo modelleri ya da Audi A4’e benziyor diyebiliriz.

Touareg’le tanıdığımız Innovision Cockpit düzenine sahip 8. nesil Golf, Head-up Display, Car2X, mobil anahtar, WeConnect Plus, 210 km/s’ye kadar çalışan Travel Assist gibi bir dizi donanım kalemine de sahip olacak. Ayrıca en büyük yeniliklerden bir diğeri de Golf 8 sahipleri, araçlarını aldıktan sonra We Upgrade özelliği sayesinde sonradan araçlarına adaptif hız sabitleyici, Light Assist, navigasyon, akıllı telefon bağlantısı ve Wi-Fi Hotspot ekletebilecekler. Opsiyon olarak 400 Watt’lık güç çıkışına sahip Harman Kardon ses sistemi de güzel haberler arasında.

Versiyonlar Neler?

Halihazırda satışta olan Mk 7.5’ta sunulan Trendline, Comfortline ve Highline seçenekleri de Golf 8’le tarih oluyor. Artık Golf, Life ve Style paketleri ile alınabilecek. Giriş seviyesinde bile sunulan LED ön farlar, LED stoplar, anahtarsız çalıştırma, dijital gösterge paneli, 8.25″ bilgi-eğlence ekranı, otomatik klima, şerit takip asistanı, ön bölge asistanı, yaya koruma sistemi ve diğer araçlarla ve trafik alt yapı sistemleriyle bağlantı kurabilen Car2X sistemi standart olarak sunulacak.

Orta donanım olan Life’da ise kablosuz şarj, 10 farklı renk seçeneğine sahip ambiyans aydınlatma, ön kol dayama, park pilot, city light gibi donanım paketleri standart donanıma eklenecek.

En üst seçenek olan Style’da ise sürücü tarafı elektrikli spor koltuklar, 32 farklı renk seçenekli ambiyans aydınlatma, deri direksiyon, köşe dönüş özellikli LED farlar, kayar sinyal lambaları, 3 bölgeli klima, Travel Assist gibi donanımlar ekleniyor.

Motor Seçenekleri Neler?

Artık Golf 11 farklı güç çıkışıyla satılacak. Üstelik bu seçeneklerin 5’i hibrit. Çevreci olma konusunda büyük adımlar atan Golf, 130 beygire kadar olan TSI motorlarında Miller tipi yanma prensibi kullanarak ve TDI seçeneklerinde de çift AdBlue enjeksiyonu kullanarak emisyon değerlerini ciddi ölçüde düşürmeyi başarmış. 48 Volt hafif hibtit sistemle de sunulan Golf 8, eTSI ismiyle adlandırılacak. Bu model, 110,130 ve 150 beygirlik güç çıkışlarıyla gelecek. Kalan 2 elektrik destekli seçenek ise Plug-in Hybrid Golf GTE olacak. 1.4 TSI ünitenin üzerine geliştirilen 204 beygir ve 245 beygirlik güç değerlerine sahip seçenekler, 13 kWh’lik lityum-iyon bataryalardan besleniyor. Benzinli seçeneklerde güç çıkışı 1.0 litrelik 3 silindirli TSI ünite ile başlıyor. 90 ve 110 beygirlik iki seçenek 1.0 TSI’da bulunurken, daha sportif seçenek arayanlar için 1.5 litrelik 4 silindirli TSI üniteler tercih nedeni olacak. 130 ve 150 beygirlik iki versiyonu bulunan 1.5 TSI’lar Golf’ün standart içten yanmalı seçeneklerini tamamlayacak. Dizel cephesinde ise 115 beygirlik TDI’lar kaldığı yerden devam edecek.

Bugüne kadar sunulan en Aerodinamik Golf olma ünvanına sahip 8. nesil Golf aralık ayında satışa sunulacak. Özellikle selefi 7. nesli ele aldığımızda rakipleri arasında bazı donanım farklılıkları (Baz donanımda cruise control, far, yağmur sensörleri vs. olmaması gibi) ve ülkemizde fiyatlandırma politikası yüzünden ikinci tercih olabilen Golf, sanıyoruz ki donanım açığını fazlasıyla kapatmış, hatta baz donanımında sunduklarıyla değil kompakt hatchback’ler arasında, D sınıfında rekabet edecek konuma gelmiş. Fiyat konusu içinse biraz daha beklemek lazım. 8. nesil Golf, özellikle sunduklarıyla ve iç mekanıyla oldukça etkileyici görünüyor, ülkemizde görmek için sabırsızlanıyoruz.

Yorumlar

yorum

EFSANE 8. NESLİYLE: VW GOLF

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.