BMW’nin 2019 yılında tanıtacağı G20 kodlu yeni 3 serisinin M Performance modeli M340i Nürburgring’de test edilirken yakalandı.

Neden bir M3 alabilecekken M340i alırsınız? Daha uygun fiyatlı olması veya güçlü bir otomobile alışmak? Belki. Ya da M3’de bulamayacağınız 4 tekerlekten çekiş sistemine en güçlü 3 serisinde sahip olmak için? M Performance otomobilleri bu yüzden var.

Almanya’nın meşhur Nürburgring pistinde M340i olduğu öne sürülen model test edilirken objektiflere yakalandı. 2 farklı prototiple test edilen modelin agresif M tamponları ve arkada iki ayrı yanda bulundurduğu 2 adet egzoz çıkışı otomobilin M340i olduğunu düşündüren detaylar arasında. Ayrıca 2 farklı prototipte 2 farklı yeni nesil M jantları kullanılmış.

Fakat modelin M340i modeli olduğu öne sürülsede, otomobilin motor sesi bir V6’dan ziyade 4 silindirli bir motor gibi sessiz. Ayrıca egzozundan gelen sesler ise bir M Performance modeline göre fazlasıyla sessiz. Motorun hırıltılarını dinlediğimizde karşımızdaki modelin çıkardığı sesin güncel 330i modeli ile benzerlik gösterdiğini fark edebiliyoruz. Yeni 330i modelinde de güncel modelde kullanılan 2.0 litrelik turbo beslemeli motorun kullanılacağını düşünürsek karşımızdaki model M340i yerine 330i olabilir.

330i modelinde kullanılan motora gelirsek, 4 silindirli turbo beslemeli 2.0 litrelik benzinli ünite 252 bg güç ve 350 Nm tork üretiyor. Bu değerlerle beraber güncel model 0-100 hızlanmasını 5.8 saniyede tamamlayabiliyor. Yeni 3 Serisi’nin yeni geliştirilen CLAR platformu üzerinde üretileceğini düşündüğümüzde boyu biraz daha uzayacak olan model aynı zamanda hafifleyecek. Bu sayede yeni 330i modeli 0-100 hızlanmasını 5.8 saniyeden daha kısa sürede tamamlayabilir. M340i modelinde kullanılacak motorun ise 360 bg güç ve 500 Nm tork üretmesi bekleniyor. Bu değerlerle beraber otomobilin 0-100 hızlanmasını 4.5 sn gibi bir sürede tamamlaması bekleniyor.

Son olarak yeni 3 Serisi’nin tanıtımı için söylentiler Ekim ayında yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı’nı işaret ediyor.

Yorumlar

yorum

VİDEO: M340i NURBURGRING ASFALTINDA

About The Author
- Otomobillere olan düşkünlüğü çok küçük yaşlarında başladı. Henüz daha 5-6 yaşlarındayken direksiyonun başındakinin kucağına atlıyor ve araba sürmeye çalışıyordu. Bu hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve otomobiller onun için yaşam felsefesi haline geldi. Mert, otomobiller hakkında kendini geliştirmek ve bilgilerini arttırmak adına soluğu Benzin Magazin’de aldı. Şu an Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi olan Mert, ileride elektrikli otomobiller üzerine çalışıp, kendi markasını kurma hayali kuruyor.