BMW VE MERCEDES SUV’LARA YÜZDE 60 EK ZAM!

Türkiye, ABD’ye vergi misillemesi olarak Amerika’da üretilen ürünlere ek gümrük vergisi getirdi. Otomobillere ise yüzde 60 ek vergi geldi

21 Haziran’dan itibaren 22 ürün zamlı olarak ithal edilmeye başlandı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde çelik ve alüminyum ithalatına yönelik kısıtlamalara başlamıştı. Bu doğrultuda tüm dünyada ticaret savaşları başlamış oldu. Türkiye dahil birçok ülke Amerikan ürünlerine yönelik misilleme hamleleri yapıyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti de ABD’nin 8 Mart tarihinden itibaren ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulamasına yönelik 22 Mayıs’ta önce Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) yazı gönderdi ve aksi bir durum olmaması halinde 21 Haziran’dan itibaren 22 ABD menşeli üründe tedbir kararlarını başlatacağını bildirdi.

Yapılan açıklamada terbir kararlarının ABD’ye yapılan çelik ve alüminyum ihracatından kaybedilen 266.5 milyon dolara eşit olacağı belirtildi.

Buna göre özellikle içki ve otomobillere yönelik ek vergilerde ciddi artış yapıldığı anlaşıldı. Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) bildirilen tarifede içki yani ünlü Amerikan viskilerine halihazırda yüzde 40 ek vergi konuluyorken, Resmi Gazete’de bu oranın yüzde 70’e çıkarıldığı, otomobillerin ek vergisininse yüzde 35’ten 60’a çıkarıldığı anlaşıldı.

Tabi ki Türkiye’ni Amerika’dan ithal ettiği otomobiller sadece Amerikan markaları kapsamıyor, BMW, Mercedes gibi lüks Alman markaları da bu misillemeden ciddi oranda etkilenecek.

Misillemeden etkilenecek Amerikan markaları ise Jeep ve Ford olacak. Jeep’in Grand Cherokee, Cherokee ve Wrangler modelleri ABD’den gelirken, Ford’un ise Türkiye’ye sadece Mustang modeli ABD’den ithal ediliyor.

BMW ve Jeep ek vergi misillemesine karşı önlem alarak, ABD’den ithalatı 21 Haziran öncesinde tamamlayarak 2-3 aylık stoka ulaştı.

Yani aksi bir karar çıkmadığı takdirde, BMW’nin X3 ve X5, Jeep’in ise Grand Cherokee ve Wrangler modelleri önümüzdeki 3 ay boyunca ek vergi zammı görmeden satılacak.

Türkiye’nin başlattığı misillemeyle birlikte ünlü Amerikan viskilerinin fiyatları yüzde 70 zamlaracak. Türkiye’de litresi 204 TL olan ünlü bir viskinin fiyatı 346 TL’ye çıkarken, bir diğerinin fiyatı ise 158 TL’den 270 TL’ye yükselecek. Aynı şekilde ABD’den ithal edilen badem ve ceviz fiyatları da yüzde 25 zamlanacak.

Yorumlar

yorum

BMW VE MERCEDES SUV’LARA YÜZDE 60 EK ZAM!

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.