SIRT ÇANTALI SPORTİF TANITILDI: BMW 3-SERİSİ TOURING

1977’de ilk kez otomobilseverlerle buluşan 3-Serisi’nin wagon versiyonu 3-serisi Touring, aradan geçen 32 yıldan sonra 6. nesliyle karşımızda.

G21: En yeni nesil 3-serisi Touring

Aracın boyutlarıyla söze başlamak istiyoruz. Çünkü G21 kasa kodlu wagon, selefi F31’e göre ciddi oranda irileşmiş durumda. 4.71 metre boyuyla, 1.83 metre genişliğiyle ve 1.47 metre yüksekliğiyle yeni sırt çantalı sporcu sırasıyla; 8 cm, 5 cm ve 8 mm büyümüş. Aracın kabin genişliğini belirleyen aks mesafesinde de benzer bir durum söz konusu. Bu değer de 2.85 metreye çıkarılmış.

Tasarım konusuna geldiğimizde ise sedan kardeş G20’den pek bir fark yok desek yeridir. Ön yüzde iri böbrek ızgaralar, LED farlar ve yine sedan versiyonda da opsiyon olarak sunulan 530 metreye kadar aydınlatan adaptif LED farlar G21’de de opsiyon olarak sunulacak. Tavan raylarını, karartılmış arka farları ve çift çıkışlı egzoz tasarımını standart olarak sunan G21, B ve C sütunu üzerlerinde alüminyum çıtaları da standart olarak sunacak.

Kabini Nasıl?

Aracın kabinini incelediğimizde ise sedandan yine aynı şekilde aracın pek bir farkı yok. Selefine oranla ciddi derecede iyileştirilmiş omuz ve baş mesafesi ve arka yaşam alanı sunulan yenilikler arasında. Bagaj bölümünde ise sunulanlar yeterince iyi. Standart donanımda bulunan elektrikli bagaj kapağı ilk öne çıkan özellik olurken, 500 litrelik hacim koltuklar dik bir şekilde sunulurken, koltuklar yatırıldığında bu değer 1510 litreye kadar çıkıyor. Ayrıca arka koltuklar 40:20:40 oranında katlanabiliyor. Bagaj ile ilgili bir kaç iyileştirme de G21’in sundukları arasında mevcut. Opsiyonel olarak eller serbest bagaj kapağı bulunduran araç, ayrıca kapaktan bağımsız olarak açılan arka camı da selefine oranla 20 mm daha geniş tutmuş. Yükleme eşiği ile bagaj zemini arasındaki farkı da 35 mm’den 8 mm’ye düşüren BMW, adeta dümdüz bir bagaj zemini oluşturmuş.

Yenilikler Neler?

Aracın aslına bakarsanız en büyük yeniliği artan rijitliği oluyor. %25 oranında artan G21’in şasi rijitliği ve süspansiyon bağlantı noktalarının sıkılaştırılmasıyla araç selefine oranla daha dinamik bir hal alıyor. 50:50 ağırlık dağılımına sahip G21’in ağırlık merkezi de aşağıya çekilmiş. Tüm bunlara rağmen selefine oranla da 10 kg zayıflamış. Şasinin opsiyonları ise sürüş yükseliğini 10 mm düşüren M Sport süspansiyon, M Adaptif Süspansiyon sistemi ve 4 pistonlu M Sport fren sistemi oluyor. M Sport diferansiyeli ise M340i xDrive Touring’de standart olarak sunuluyor. Bu özellik, diğer 30 ve üstü (330, 330d) versiyonlarda ise opsiyon listesinde. Otomobilin alt yapısı, sürüş dinamikleri, 50:50 ağırlık dağılımı oranı… Hepsi ağız sulandırıyor değil mi?

Kaputu Altında Neler Var?

3er Touring’in kalbinde 3 benzinli ve 3 dizel motor görev alıyor. Bu ünitelerin en düşük hacimlisi olan 320i 1.6 litrelik 4 silindirli motora ve 184 beygir güç çıkışına sahip. Eğer bir tık daha güçlü benzinli bir seçenek isterseniz o zaman 330i Touring ya da 330i xDrive Touring’e yönelmelisiniz. 2.0 litrelik 4 silindirli ünite 258 beygir güç çıkışına sahip. Eğer daha da güçlü bir G21 isterseniz o zaman tüm seçeneklerin en hızlısına 340i xDrive’a yönlendiriyoruz. 3.0 litrelik 6 silindirli ünite 374 beygir güce sahip ve şimdilik modelin en hızlısı.

Dizel seçenekler ise F kasa kodlu 3-Serisi versiyonlarından tanıdık. Kapılar 318d ile açılıyor. 2.0 litrelik 4 silindirli ünite 150 beygir güç çıkışına sahip. Yollarda daha sık gördüğümüz 320d ve 320d xDrive ise aynı şekilde karşımızda. 2.0 litrelik motor 190 beygie güce sahipken, dizel versiyonların en hızlısı 330d xDrive ise 3.0 litrelik 6 silindirli bir makineye ve 265 beygir güce sahip. Tüm motorlar 8 ileri otomatik şanzıman ile standart olarak gelirken, 318d ve 320d/320d xDrive seçeneklerinde 6 ileri manuel de mevcut.

Station Wagon’lar Premium modellerin hala gözdesi. Üstelik bu denli nefis dinamiklere sahip sırt çantalı sporcular görmek iştahımızı kabartıyor. Fakat bu otomobil için biraz beklememiz gerekecek. Bavyera’lı üretici, bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kadar sattığı (1.7m) touring modelinin en yenisinin üretimine 28 Eylül’de başlayacak.

Yorumlar

yorum

SIRT ÇANTALI SPORTİF TANITILDI: BMW 3-SERİSİ TOURING

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.