Ibiza’dan yola çıkarak B Sınıfı Crossover segmentinde mücadele edecek Seat modeli Arona Barselona’da tanıtıldı.

Geçtiğimiz haftalarda mini crossover SUV modellerinde doyduk. Kona, Stonic derken şimdi bir diğer merakla beklediğimiz model olan Arona tanıtıldı. Git gide kalabalıklaşan ve rekabetin doruğa ulaştığı sınıfta MQB A0 platformu ve daha dinamik tasarımı sayesinde eli en güçlü modellerden biri olacak gibi gözüküyor.

Boyut olarak baktığımızda Ibiza’dan 79 milimetre daha uzun olan Arona’nın boyu 4.14 metre uzunluğunda. Bariz şekilde daha yüksek olan otomobil yerden 99 milimetre daha yüksekte yol alıyor. Aynı zamanda daha yüksek tavan çizgisi sayesinde yolcularına daha fazla alan sunacağı iddia ediliyor. Aynı zamanda Ibiza’nın 355 litrelik bagaj hacmiyle kıyaslandığında Arona’nın 400 litrelik bagajı çok daha cömert.

Kaputun altında da MQB A0 platformunun tüm modellerinde bulunan motorları görüyoruz. 95 ve 115 hp’lik seçeneklerle 1 litrelik TSI benzinli motorun haricinde en üst versiyon olan FR’a özgü 150 hp’lik 1.5 litrelik TSI motor yer alıyor. Dizel isteyenler için yine 95 ve 114 hp iki seçenekli 1.6 TDI motor ürün gamında yer alıyor.

Donanım olarak baktığımızda Seat’ın en yeni bilgi eğlence sistemiyle donatılan otomobilde Android Auto ve Apple CarPlay desteği sunuluyor. 300 Watt gücündeki BeatsAudio ses sistemi opsiyon listesinde yer alırken çift bölgeli klima, ambiyans aydınlatması ve tamamı LED aydınlatma grupları da ona eşlik ediyor.

Reference, Style, FR ve Xcellence olmak üzere dört farklı donanım seçeneğiyle satışa çıkacak otomobilin resmi tanıtımı Eylül ayındaki Frankfurt Fuarı’nda yapılacak. Volkswagen markasından gelecek kardeş-rakip modeli de 2018 başlamadan görmeyi bekliyoruz.

Yorumlar

yorum

SEAT ARONA RESMİ OLARAK TANITILDI

| Haber, Seat |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.