İspanyol üretici Seat, şehir içi mobilite çözümleri üretmeye devam ediyor. Şimdi de elektrikli scooter modelleri ile sahneye çıkıyor

Seat, şehir içi ulaşımı için otomobillerin dışında alternatif çözümler arıyor ve elektrikli scooter sektörüne giriyor. Geçtiğimiz yıl kururlan Seat MO bölümü 3 farklı scooter modeli ile karşımızda.

Bunlardan ilki SEAT MO eScooter 125. Paylaşılabilir bir sistem ile de pazara girecek olan modeldeki 125 ibaresi, şekil olarak sıradan bir scooter’a, güç olarak ise 125 cc’lik içten yanmalı bir scooter’a denk geliyor olması. SEAT bu motosiklet için iki farklı versiyon sunuyor. Özel amaçlı kullanım için olan versiyonun bir avantajı da ciddi anlamda eşya taşıma kapasitesi sunuyor olması.

eScooter’ın arka lastiği 9 kW’lık ve 240 Nm tork sunan bir elektrik motoru ile destekleniyor. 5.6 kWh’lık batarya şarj istasyonunda ya da eve taşınarak prizde şarj edilebilecek. Seat’ın hesaplarına göre özel kullanımdaki bir eScooter haftada bir şarj gerektirecek. Ortalama menzil 125 km, son hızıysa 95 km/s olarak belirtiliyor. Sıfırdan 50 km/s hızaysa 3.9 saniyede çıkabiliyor.

Üç sürüş modu olan (City, Sport ve Eco) aracın ayrıca geri vitesi de bulunuyor. Sürücü akıllı telefonundan scooter’ının yerini sürekli olarak takip edebiliyor, eğer çalınırsa uzaktan çalışamaz hale getirilebiliyor.

Daha küçük bir seçenek arayanlar için Seat MO eKickScooter 65 ve eKickScooter 25 seçecekleri de bulunuyor. İkisi de aynı tipe sahip, ancak 65 olan daha güçlü ve daha uzun menzile sahip.

eKickScooter 65’de 551Wh’lik bir batarya yer alıyor ve tek şarjla 65 km’lik bir menzil sunuyor. Bu ürün filo çözümlerinde de kullanılacağı için son hızı birçok Avrupa ülkesindeki regülasyonlarla göre 20 km/s ile sınırlandırılmış.

350 W’lık motor, aracı 20 derecelik yokuşları tırmandıracak kadar güçlü. Bu modelde Bluetooth bağlantısı, ön ve arka LED farlar, ön-arka amortisörler, elektrikli ve mekanik fren sistemi standart olarak geliyor.

Yorumlar

yorum

SEAT SCOOTER ÜRETİYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.