PLUG-IN HYBRID SEÇENEĞİ EKLENDİ: CUPRA LEON

Malumunuz, Seat’ın performans departmanı Cupra artık başlı başına bir marka oldu. Böylelikle yeni Leon’un da en ateşli versiyonu Cupra’nın detayları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Cupra, kendi başına bir marka olsa da, hala Seat’a bağlı. Çünkü geliştirdiği modelleri Seat alt yapısı taşımakta. Önümüzdeki yılın başlarında piyasaya çıkması beklenen 4. nesil Leon’un da en hızlı versiyonu olan Cupra, artık “Leon Cupra” yerine Cupra Leon olarak adlandırılacak diyerek haberimize başlayalım.

Detaylar Neler?

Öncelikle ufak bir hatırlatma, standart versiyon Leon’lar da yeni jenerasyonla birlikte plug-in hybrid teknolojisiyle gelecek. Fakat şimdilik bizi ilgilendiren kısım ise İspanyol kompaktının ateşli versiyonu. Gelişmelere göre Cupra Leon’da Plug-in hybrid teknolojisinden nasiplenecek.

Konuyla ilgili olarak Seat’ın CEO’su Luca De Meo şu açıklamaları yaptı: 2020 yılında yeni jenerasyon SEAT Leon, 5 kapılı hatchback ve station wagon (ST) gövde tiplerinde gelecek. 245 beygire kadar güç sunan plug-in hibrit motoru ve 50 g/km CO2 emisyonu gibi çok iyi özellikleri de bulunacak. 2020’nin sonlarına doğru ise Cupra Leon ve Cupra Leon ST de piyasaya çıkacak. Bu iki araç da plug-in hibrit versiyonlara sahip olacak.” 

Bu açıklamalar ve Cupra’nın patronu Wayne Griffiths’in de durumu onaylamasının ardından Cupra Leon 245 beygirlik güç çıkışıyla gelecek.

290 Beygirlik Versiyon Ne Olacak?

Selefinde bulunan 290 beygirlik, hatta son güncelleme ile 300 beygirlik Leon Cupra’dan bariz şekilde daha güçsüz olan bu versiyon, aslında orijinal Leon Cupra’ya bir alternatif oluşturacak. Yani asıl Cupra varlığını sürdürmeye devam edecek, hatta selefinden daha güçlü bir şekilde karşımızda olacak.

Plug-In Hybrid’in Özellikleri Neler?

Cupra’dan yapılan açıklamaya göre, Cupra Leon 50 km boyunca yalnızca elektrik motoruyla ilerleyecek. Geliştirilmiş MQB platformu üzerine inşa edilecek olan model, Seat ailesinin en büyüğü olma özelliği taşıyan Tarraco’dan tasarımsal anlamda izler taşıyacak. Volkswagen ailesinin bünyesine yeni kazandırdığı bir teknoloji olan “Over-the-air updates” ile Cupra Leon’un bilgi eğlence sistemine uzaktan güncelleme yapılabilecek.

Leon’un en ateşli versiyonu Cupra’nın detayları için takipteyiz, bizden ayrılmayın!

Yorumlar

yorum

PLUG-IN HYBRID SEÇENEĞİ EKLENDİ: CUPRA LEON

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.