YENİ LEON YAKALANDI!

VAG grubunun kompakt sınıf araçları bu aralar yoğun testlerde. İlk olarak öncü kabul edebileceğimiz Golf karşımıza çıkarken, daha sonrasında grubun kullanışlılık özelliğiyle öne çıkanı Octavia ve son olarak da sportif tasarımıyla bizleri etkileyen Leon karşımızda. Bakalım Leon yepyeni mi yoksa bu bir makyaj mı? Yoğun kamuflaja rağmen aktarmaya çalışacağız.

Tasarımı Nasıl?

Selefine göre milimetre farkıyla uzaması beklenen Leon’un daha keskin hatlara ulaşacağını da aracın burun yapısından anlamış oluyoruz. Boyutları itibariyle neredeyse aynı kalacak olan Leon’un tasarımı ise uzun kaputlu 1 Serisi veya Mazda 3 hatchback gibi. Markanın en büyüğü Tarraco’yla başlayan yeni tasarım dilini Leon’da da görmüş oluyoruz. Arka kısma baktığımızda ise cam daralmış ve araç coupe form almış gibi görünüyor. Ayrıca arka aydınlatma grubunun da ağabey Tarraco’da olduğu gibi iki stop lambasının ortasında ledli bir şerit şeklinde olması beklentiler arasında. Kaputun daha uzun göründüğünü söylemiştik fakat bu tamamen bir göz yanılması olabilir. Optimize edilmiş MQB platformu sayesinde yeni Leon daha geniş iç hacme ve bagaj hacmine sahip olacak. Aşağıya çekilen ağırlık merkezi sayesinde de selefine göre daha sportif sürüş sağlayacağı da bir diğer detay.

Teknik Detaylar Neler Olacak?

Şimdilik başlığımızın cevabı tam manasıyla belli değil. Fakat grubun diğer kompakt modelleri 1.0 ve 1.5 litrelik TSI motorlarla donatıldığına göre yeni Leon’da da bu motorlar büyük ihtimalle görev yapacaktır. Dizel cephesinde ise 1.6 litrelik TDI’ın devam etmesi söz konusu. Seat için bir ilk olma özelliğine sahip detayımız ise yeni Leon, plug-in hybrid bir sisteme sahip olacak.

İspanyol hatchback, VAG modellerinin yazımızın başında belirttiğimiz sırasıyla tanıtılacağından sıra en son Leon’a gelecek. Leon SC konusuna da açıklık getirmek gerekirse kesin bir kararla üretimden kaldırıldığı duyruldu.

Yorumlar

yorum

YENİ LEON YAKALANDI!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.