Apple iPhone’unuz ile artık arabanızın kilidini açıp kapayabilecek, çalıştırabilecek ya da dijital anahtarınızı başkaları ile paylaşabileceksiniz

Bu fikir tabi ki yeni değil, hemen eski haber bu damgasını vurmayın. NFC, yani Near Field Communication teknolojisi sayesinde üst düzey Android telefonlarınızdan bunları yapabiliyorsunuz. Örneğin Tesla Model 3 hem bir fiziki anahtar hem de telefon için dijital anahtar ile satılıyor. Ya da Hyundai ve BMW gibi markalar da bunu bir süredir kullanıyordu. Bu linkten BMW 5 Serisi test videomuzda da bu sistemin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

BMW, iPhone için Apple Digital Key özelliğini kullanacak ilk marka oldu. Bu sistem Apple’ın yeni iOS 14 sürümü ile birlikte gelecek. Tabi ki bu duruma şaşmamak lazım, çünkü BMW iPod’un entegrasyonunu sağlayan ilk Apple CarPlay’i, kablosuz CarPlay’i ilk kullanan marka idi. Bunun yanında Google’ın Android Auto’sunu araçlarına en geç entegre eden markalardan biri.

Apple Dijital Anahtar’a ilk sahip olacak model 2021 model BMW 5 Serisi olacak. Bunun yanında 1 Temmuz 2020 yılından itibaren üretilecek olan birçok modele de bu sistemi entegre etmiş olacak. Tabi ki burada telefon servis operatörlerinin sistemi destekliyor olması gerekiyor. Türkiye de bir süredir bu sistem üzerinde çalışıyor.

Bahsettiğimiz modeller; 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X5M, X6M ve Z4. Bu sistemi destekleyen iPhone modelleriyse iPhone XR, iPhone XS ve Sonrası modeller ile Apple Watch Series 5 ve üzeri.


Yorumlar

yorum

iPHONE ARABA ANAHTARI OLUYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.