RESMİ OLARAK TANITILDILAR: BMW X3 M, X4 M

Geçtiğimiz haftalarda ön tanıtımını yaptığımız Bavyera’lı üreticinin orta sınıf hızlı SUV modelleri, bugün resmi olarak tanıtıldı. “Sport Utility Vehicle” anlamına gelen SUV kısaltmasının “Sport” kısmını sonuna kadar karşılayan modeller, oldukça iddialılar. Resmi tanıtımla beraber buyrun detaylarını tekrar irdeleyelim.

Motor Seçeneği Ne?

3.0 litrelik sıralı 6 silindire sahip çift turbolu motor standart halinde 479 beygir güç ve 600 Nm tork değeri sunuyor. 8 ileri Steptronic şanzımanla donatılan araçlar, standart Steptronic şanzımanlardan farklı olarak manuel moda da sahip. BMW’nin dört çeker sistemi olan xDrive’ın M versiyonlar için geliştirilmiş seçeneği de bulunan iri performanslı araçlarda, çekiş sistemini sürücü özelleştirebiliyor. Çekişin tamamı istenildiği takdirde tamamen öne ya da arka aksa atarılabiliyor. BMW tarafından her ne kadar “drift modu” açıklanmasa da bu otomobillerin yatkın olduğu önceki M serilerinden aşikâr. Son süratleri 250 km/s ile sınırlandırılan araçlar, M sürücü paketi seçildiğinde 280 km/s‘ye çıkabiliyor. 503 beygire çıkan Competition versiyonu ise 285 km/s’ye ulaşabilecek kapasitede. 4.0 saniyede 0-100 km hızlanmasını tamamlayabilen otomobiller, bu veriyi standart pakette yakalayabiliyorlar.

Donanımları Nasıl?

Öncelikle şasiden bahsedelim. Artan güç ile birlikte güçlendirilmiş şasiler, iki aracın da rijitliğini artırmış. Elektronik olarak kontrol edilebilen süspansiyonlar, size üç seçenek sunuyor. Bunlar; Comfort, Sport ve Sport+. Tabii, bu kadar gücü durduracak sağlam frenlere lazım olduğunu da ihmal etmeyen BMW, önde 40, arkada 37 cm çapında büyük frenler kullanmış. İki aracın da standart versiyonları 20 inç jantlarla gelirken, Competition paketinde ise 21 inç ile geliyor.

 

İki aracı da M versiyon olmayan X3 ve X4’lerden ayırt etmek için disklere, bagaj üstü spoylere, daha geniş hava girişleri ve tamponlara bakmak da yeterli olacaktır. Böylece iki araç da M olduklarını farklarıyla belli etmiş oluyor.

İç mekana geçelim. Burada da Bavyera’lıların M departmanı oldukça iyi işler çıkarmışlar. Çeşitli yerlerde göze hoş gelen M logoları, bolca deri, özel tasarlanan kadranlar ve direksiyonlar ve SUV kullanışlılığını ihmal etmemek adına sunulmuş asimetrik katlanabilen arka koltuklar X3 ve X4 M’lerin iç mekanında sportiflik ile birlikte kullanışlılığı birleştirmeyi başarmışlar.

Orta-üst sınıfa konumlandırılmış lüks sportiflerin fiyatları henüz açıklanmasa da, Nisan ayında Amerika’nın Güney Carolina eyaletindeki fabrikada üretimlerine başlanacak.

 

 

Yorumlar

yorum

RESMİ OLARAK TANITILDILAR: BMW X3 M, X4 M

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.