YENİLENEN ASX GÖRÜNTÜLENDİ

Mitsubishi’nin 2010 yılında kompakt Crossover segmentinde pastadan pay almak için ürettiği modeli yenilendi. 9 yıldır 3. jenerasyonuyla karşımızda olan otomobil nihayet makyajına kavuştu. Radikal değişiklikleri bulunmayan Japon Crossover’ın çağa ayak uydurabilmesi için gerekli güncellemeler marka tarafından yeterli görülmüş.

Bazı pazarlarda Outlander Sport ismiyle de satılan ASX, çıkış yaptığı yıl atmosferik motoru, 5 ileri şanzımanı ve kabininde görsel açıdan bir farklılığı bulunmadığından açıkçası o yıllarda segmentinde pek de rağbet görmemişti. Otomatik şanzımanlı, dizel makineli ve teknolojik olarak dolu otomobillerin de yer aldığı sınıfında dizel konusuna uyanan Mitsubishi mühendisleri kompakt crossover’larına sınıf standartlarında bir dizel motor eklediler. Fakat otomatik şanzımanın eksikliği yine tam anlamıyla istenileni veremedi. Yazımızın konusu olan makyajlı ASX ise ağabeyi Eclipse Cross’un da sahip olduğu markanın yeni tasarım diline kavuşarak iddiasını artırma yolunda ilerliyor.

Tasarımı Nasıl?

Dynamic Shield isimli markanın yeni ön yüz tasarımına sahip model, ön ve arkada yer alan Led’li farlarıyla ve yenilenmiş tampon altı ekleriyle daha şık bir görünüme kavuşmuş. Ayrıca birer adet yeni kırmızı, kahverengi ve turuncu renklerine kavuşan ASX, çekiciliğiyle potansiyel müşteri sayısını artırmak istiyor.

Kabin Tasarımı Yenilenmiş Mi?

Selefinde bulunan 7 inçlik after market (sonradan takılma) görünümlğ multimedya ekranı, yerini 8 inçlik bir ekrana bırakmış. Ayrıca markanın açıklamasına göre de, yakın zamanda bu ekranı akıllı telefon uygulaması ile de kullanabilmek mümkün olacak. Kadran tasarımı, direksiyon tasarımı ve klima kontrol panelinde selefine göre pek bir farklılığı bulunmayan modelde sadelik vurgusu devam ediyor.

Motor Seçenekleri Neler Olacak?

Öncelikle kesin bilgi ile başlayalım. Avrupa’ya makyajlı ASX’ler 2.0 litrelik atmosferik motor ve 5 ileri CVT şanzımanla gelecekler. Manuel kullanım modunda 6 ileriymiş gibi davranabilecek olan şanzıman yine de rakiplerdeki tork konvertörü ya da çift kavrama rahatlığından yoksun olacaktır diye düşünüyoruz. 148 beygir güç ve 195 Nm tork değerleri sunan motor, rakiplerde sunulan turbo teknolojisinden ne yazık ki yoksun. Bu noktada Mitsubishi’nin Eclipse Cross modelinde kullandığı turboyu neden ASX’te kullanmadığı sorusu akıllara geliyor. Satışa sunulduğu yıldan beri mevcut olan atmosferik 1.6 litrelik motor ve 1.6 litrelik dizel seçenekler içinse tahminler modelde yer almaya devam edeceği yönünde. Fakat dizel konusunda markanın açıklama yapmıyor olması motorun geleceği hakkında da soru işaretleri yaratıyor. Ayrıca selefinde sunulan 4X4 seçeneği de kaldığı yerden devam edecek.

Tutucu Japon karakterinin yaşatıldığı ASX’i 5 Mart’tan itibaren Cenevre Otomobil Fuarı’nda görebileceğiz.

Yorumlar

yorum

YENİLENEN ASX GÖRÜNTÜLENDİ

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.