MAKYAJLI HR-V TÜRKİYE’DE!

Honda’nın kompakt SUV’si HR-V, ikinci neslinin makyajlı versiyonuyla ülkemizde satışa sunuldu. Bakalım, makyajla birlikte pastadan daha çok pay alabilecek mi ?

Dışarıdan Yenilikler Neler?

HR-V, 2015 yılında ikinci nesliyle bambaşka bir şekilde Honda’nın SUV ailesinde yoluna devam etmişti. Takvimler 2019’un nisan ayını gösterdiğinde ise ikinci neslin makyajlı versiyonu ile karşı karşıyayız.

Tasarımsal açıdan aracın ön yüzüne baktığımızda adeta küçük bir CR-V görüyoruz. Henüz 1 yaşını bile doldurmamış bir model olan 5. nesil CR-V ile aynı burun tasarımına sahip HR-V, makyajla birlikte tam ledli ön ve arka farlara da kavuştu. Makyaj öncesinde olduğu gibi üst donanım seviyesinde 17 inç alaşımlı jantlarla sunulan model, coupe formunu hala koruyor. 6 farklı renk seçeneği sunan HR-V, opsiyon olarak “Aero Paket”, “Krom Paket” gibi makyaj öncesinde de sunduğu seçenekleri ekstra sunarken, Black Edition paketi de artık seçilebilecek.

İç Mekan Nasıl?

Makyaj öncesinde de görüntü itibariyle şık bir iç mekan sunuluyor olsa da, kalite konusunda HR-V’nin bazı eksikleri yok değildi. Ayrıca bir çok kullanıcının ya da HR-V almayı düşünen kişilerin en büyük rahatsızlığı oldukça demode görünen gösterge paneliydi. Görünüşe göre pek sevilmeyen o panel, mevcut yerini hala koruyor. Ancak HR-V iç mekan konusunda kalite algısını artırmış durumda. Aktif gürültü engelleme sistemini de sunan makyajlı HR-V, güvenlik konusunda da tüm Japon otomobilleri gibi oldukça üst seviyede. Aktif şehiriçi fren sistemi teknolojisini standart olarak sunan model ayrıca, Honda’nın geliştirmiş olduğu ADAS ( gelişmiş sürücü destek sistemi ) otomatik fren sistemi haricinde tabela tanıma sistemi, şerit takip sistemi, aktif uzun far kontrol sistemi ve akıllı hız sabitleyici de aracın donanımları arasında yer alıyor.

Teknik Veriler Neler?

HR-V’nin pek de beğenilmeyen gösterge panelinden sonra özellikle ülkemiz pazarı için en beğenilmeyen noktası, aracın tek seçeneği olan 1.5 litrelik ünite. Turbo teknolojisini barındırmayan 1.5 i-vtec ünite, makyaj öncesinde olduğu gibi 130 beygir güce ve 155 nm tork değerine sahip. Hafiflik ve boyutlar göz önüne alındığında aslında HR-V’yi oldukça rahat yürütebilecek bu motoru etkileyen bir faktör daha var. CVT şanzıman. Sorunsuzluğuyla adından söz ettiren şanzıman, bir yandan da ne yazık ki performansı oldukça törpülüyor. 11.4 saniyelik 0-100 km hızlanma verisi sunan bu kombinasyon, tüketim konusunda da atmosferik olması nedeniyle 6.8 litre olarak fabrika verisi verilmiş durumda. Fakat bu verilerin gerçekten minimum 1 litre uzak olduğunu hepimiz biliyoruz.

Coupe-vari görüntüsüyle, her ne kadar uyumu bozan gösterge paneli olsa da oldukça şık iç mekânıyla, boyutları itibariyle ve bagajıyla kompakt sınıftaki ağabeylerine kafa tutabilen HR-V, CVT şanzımanı ve atmosferik benzinli üniteyi dert etmezseniz mantıklı bir seçenek olabilir. Makyajlı HR-V’nin ülkemizdeki fiyatı ise 173.000 Lira.

Yorumlar

yorum

MAKYAJLI HR-V TÜRKİYE’DE!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.