MAZDA 3 MPS GERİ Mİ DÖNÜYOR?

MazdaSpeed3, ya da kısaca MPS olarak hatırladığımız Mazda 3’ün ateşli versiyonu sanırsak geri dönüyor!

Ülkemizde olmasa da yeni nesli de dahil edersek en son 2 nesil önce gördüğümüz Mazda 3 MPS, 2.3 litrelik motoruyla ve hoş sesiyle maalesef yollarda nadir gördüğümüz bir otomobildi. Her ne kadar günümüzde de hibrit veya tam elektrikli üniteler hot-hatch sınıfında bile revaçta olmaya başlasa da, Mazda konuya bu şekilde bakmıyor.

Hangi Ünite Kullanılacak?

Japon firma hot-hatch modeli için bir dizi motor seçeneklerini değerlendirdi. CX-5 ve Mazda 6’ya hayat veren 2.5 litrelik turboşarjlı 4 silindirli ünite Mazda 3 MPS’in kaputu altında yer alacak. Geçmişte kullanılan atmosferik 2.5 litrelik ünite 189 beygir güç üretirken, turboşarjlı söz konusu ünite 253 beygir güç üretiyor. Fakat günümüz hot-hatch’lerinin +300 beygir civarında olduğunu düşünürsek motorun aynı şekilde modelin kaputu altında yer almasını beklemiyoruz, mutlaka geliştirme olacaktır.

Aracın şanzıman, çekiş sistemi gibi detaylarıyla ilgili hiç bir bilgi şimdilik yer almıyor. Fakat Mazda’nın yöneticisi Kota Beppu, konuyla ilgili şu şekilde açıklamalarda bulundu: “güvenilir ve arkadaş canlısı; Golf GTI’dan daha arkadaş canlısı” olacağını belirtti. Özellikle gelişmiş ülkelerin bu ateşli modeli beklediğini belirten Beppu, proje üzerinde resmi bir açıklama yapmasa da, gerçekleşmesini istediğini belirtti.

Yorumlar

yorum

MAZDA 3 MPS GERİ Mİ DÖNÜYOR?

| Haber, Mazda |
About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.