SKYACTİV-X MOTORUN DETAYLARI BELLİ OLDU

2018 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Mazda 3’ün yeni motoru SkyActiv-X’in detayları belli oldu. “Kıvılcım kontrollü basınçlı ateşleme” adını verdiği yeni sistem motoru, Mazda’nın söylemine göre %30’a varan yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.

Mazda’nın Slovakya’ya ait internet sitesinde detayları yayınlanan yeni motor, ekonomi, performans ve çok yönlülüğüyle öne çıkıyor. Buyrun detaylarına bakalım.

SkyActiv-X Nedir?

Bilirsiniz ki, hemşehrileri benzinli modellerde turbo desteğini kullanırken Mazda ise “kıvılcım kontrollü basınçlı ateşleme” adını verdiği bir yanma sistemini ve farklı teknolojileri kullanıyor. Hava ile benzini birleştirerek ateşlemeyi sağlayan motor, düşük yakıt tüketimi ve performansı birleştirmek istemiş. 180 beygir güç ve 222 Nm tork değeri sunan SkyActiv-X, hem manuel, hem otomatik seçenekleriyle tercih edilebilirken, AWD opsiyonuna da sahip olacak. Böylece tek motorla bile Mazda bir çok kişiye hitap edebilecek.

Slovakya kaynaklı sitesindeki bilgiye göre GT ve GT Plus donanım seviyelerinde bu motor seçeneği (En azından Slovakya için böyle olduğunu düşünüyoruz) sunulacak. Ülkemize gelecek versiyonların teknik ve donanım bilgileri ise henüz açıklanmadı, fakat ekonomik motor seçeneğinin geleceği muhtemel görünüyor.

Haberin kaynağı Slovakya’ya dönelim. SkyActiv-X etiketine sahip motorlu Mazda 3’ler 23.190 €’ya kapıyı açıyor. Sedan ve hatchback karoserlerinin ikisinde de sunulan motor, dört tekerlekten çekiş sistemi ve otomatik şanzıman ikilisiyle 29.290 €’ya satılarak fiyat listesinin zirvesini oluşturuyor. Slovakya Mazda internet sitesinden bu bilgileri keşfeden Jalopnik ekibine ayrıca teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

Yorumlar

yorum

SKYACTİV-X MOTORUN DETAYLARI BELLİ OLDU

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.