LEGACY’NİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Geçtiğimiz günlerde Japon markanın D-sedanının 7. neslini sizlere tanıtmıştık. Bugün ise Chicago Otomobil Fuarı’nın başlangıcıyla beraber modelin detayları belli oldu.

2010 yılından beri ülkemiz yollarında göremediğimiz Subaru Legacy, Kuzey Amerika ve benzeri pazarlarda satılmaya devam etmişti. Detaylarına gelmeden önce şunu söylemeliyiz ki, Japon markanın motor hacmi konusundaki tutuculuğu aynı şekilde devam ediyor. Buyrun detaylarına bakalım;

Yenilikler Neler?

Subaru’nun yeni alt yapısı olan Subaru Global Platform adı verilen bir yapı üzerine inşa edilmiş 7. nesil sert sürüşüyle öne çıkıyor. Daha aşağıya çekilen ağırlık merkeziyle birlikte direksiyon tepkisi ve sürüş yetenekleri artan Legacy, artırılan yalıtım seviyesiyle birlikte de otoban sürüşlerinde içerideki ses seviyesi 3 desibel azaltılmış.

Tasarımında radikal bir değişikliğe gitmeyen Subaru, aracın iç mekanı için tam tersini uygulamış durumda. Tamamen yenilenen iç mekan selefine göre daha kaliteli ve teknolojik hale getirilmiş. Baz donanım olan Base’de 2 adet 7 inçlik ekrana yer verilirken, Premium, Sport, Touring ve Limited donanım seçeneklerinde 11.6 inçlik büyük bir ekrana yer verilmiş. Baz donanım seçeneğinde multimedya ekranı ve klima ayrı bölümlerde yer alırken, diğer tüm donanımlarda büyük ekranın içerisinde yer alıyor. Kabinin içerisinde 2 adet önde, 2 adet de arkada yer alan USB çıkışları, aux girişi ve 2 adet 12 Volt DC çıkış ile tüm bağlantı sistemleri fazlasıyla bulunarak Legacy’nin bu konuda da bir eksiği bulunmuyor. Subaru, Eyesight adını verdiği sürücü asistanını da tüm donanım seçeneklerinde standart olarak sunarken ayrıca, bu paket artık şeridi ihlal halinde direksiyona müdahalede de bulunabilecek. Adaptif hız sabitleyici ile entegre çalışabilen bu sistem, Subaru’nun sürüş güvenliğini de es geçmediğini gösteriyor. XT donanım seçeneklerinde yorgunluk tespit sistemi de artık standart olarak sunulacak.

Motorlar Neler?

2012 yılından beri araç ilk kez turboşarj sistemine kavuşacak. XT donanımlarında 2.4 litrelik turboşarjlı 4 silindirli boxer motorla gelen Legacy, 260 beygir güç ve 375 Nm tork değeri sunuyor. Günümüzde sev ya da terk et haline gelen CVT şanzıman ise aracın tek aktarma organı seçeneği oluyor. Bu kombinasyonla Legacy 0-100 km hızlanmasını 6.1 saniyede tamamlarken, şehir içi tüketimi 11.6 litre, şehir dışı tüketimi ise 8.8 litre olarak ölçülüyor. Bir diğer motor seçeneği ise 2.5 litrelik 4 silindirli atmosferik boxer motor oluyor. 182 beygir güç ve 238 Nm tork değeri sunan motor da yine CVT şanzımanla sunuluyor. Bu kombinasyonla 8.4 saniye 0-100 km hızlanması için yeterli oluyor. Bu versiyonun tüketim değerleri ise şehir içinde 10.5 litre, şehir dışında ise 8.1 litre oluyor.

5 farklı donanım, 2 farklı motor ve tek şanzıman seçeneği ile Subaru, yeni Legacy ile ülkemiz gibi düşük hacmin moda olduğu pazarlarda gözde bir model olmasa da, Kuzey Amerika gibi pazarlarda ise rağbet görmeye devam edecektir diye düşünüyoruz.

Yorumlar

yorum

LEGACY’NİN DETAYLARI BELLİ OLDU

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.