XE VE XF TEK MODELDE Mİ BİRLEŞECEK?

Geçtiğimiz haftalarda JLR (Jaguar, Land Rover) ikilisinin maddi açıdan zor günler geçirdiğini ve işten çıkarmalarda bulunacağını söylemiştik. Haliyle bu sallantılı durum markanın satışlarının satışlarını da etkiledi ve dedikodulara göre D-sedanı XE ile E-sedan modeli XF’i tek bir modelde birleştirme dedikoduları gündemde yer aldı. Peki gerçek ne?

Öncelikle şunu belirtelim ki Jaguar zor günler geçiriyor. Peki bu iddia nasıl ortaya çıktı? Autocar’ın haberine göre 2023 yılında Jaguar, hibrit ya da tamamen elektrikli bir model çıkarmayı planlıyordu. Bu haberle doğru orantılı olarak, iki modelin tek bir modelde birleştirilmesi gündeme gelmişti. Fakat Jaguar modelleri birleştirmeyecek. İki model de sınıflarında mevcut yerlerini koruyacaklar. Hatta satışlarını artırmak ve dikkatleri biraz daha üzerine çekmek isteyen İngiliz Premium’u içten yanmalı, hibrit, tamamen elektrikli ve plug-in- hybrid ünitelerin tümünü destekleyebilen yeni alt yapı platformu MLA‘nın sinyallerini de vermişti. Hatta bu platform, JLR ortaklığındaki tüm modellerde 2025 yılından itibaren kullanılacak.

Kısacası Jaguar, sedan serisini canlandırmak için tüm kozlarını oynuyor. Her iki model için de üretimin sonlanması ve tek bir otomobile dönüşmesi şık İngiliz’ler için neyse ki söz konusu değil.

Yorumlar

yorum

XE VE XF TEK MODELDE Mİ BİRLEŞECEK?

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.