JLR ARAÇLARINI GERİ ÇAĞIRIYOR!

JLR, Jaguar-Land Rover grubu, emisyon sınırları üzerinde çıkan 10 farklı modelini ve bununla birlikte 44 bin aracını geri çağırıyor.

Son bir kaç yıldır otomotiv sektörünün çeşitli skandallara sahne olması, bir çok markanın özellikle emisyon konusunda çeşitli yanıltıcı sonuçlara başvurması ve beraberinde gelen oldukça yüksek meblağlarda cezalar… Söz konusu durum, İngiliz Otomobil Sertifika Ofisi’nin araçlarda yaptığı araştırma sonucunda elde ettiği veriler sayesinde ortaya çıkmış. Fakat buna hile demek ne kadar doğru olur orası tartışılır çünkü VW’nin emisyon skandalından sonra belirttiğimiz gibi bir çok grubun araçlarında sınırın üzerinde sonuçlar elde edilmişti.

Hangi Modelleri Kapsıyor?

Jaguar cephesinde; XE, XF, E-Pace, I-Pace, F-Type modelleri açıklanırken, Land Rover’da ise Discovery, Discovery Sport, Velar, Range Rover Sport, Evoque modelleri açıklandı.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu geri çağırmalar aslında, geçtiğimiz bir kaç haftada test edilerek NOx salınımı konusunda tüm rakiplerini geride bırakan Land Rover Discovery TD6‘nın açıklanmasıyla ortaya çıkmış ve durumdan şüphelenen kurum, araştırma yapma yoluna gitmiş.

Şimdi Ne Olacak?

Geri çağırılan araçlar, ücretsiz olarak istenilen Co2 miktarına ulaşılana kadar onarılacak ve güncellenecek. Yapılan tüm modifikasyon ve değişimler Jaguar ve Land Rover markaları tarafından karşılanacak.

Yorumlar

yorum

JLR ARAÇLARINI GERİ ÇAĞIRIYOR!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.