Range Rover ailesinde Evoque ile Sport arasındaki ince boşluğu dolduracak Velar modeli Cenevre öncesi Londra’daki Tasarım Müzesi’nde tanıtıldı.

Velar ismi 60’lı yıllarda Charles Spencer King tarafından tasarlanan ilk Range Rover prototiplerinden geliyor. İlk 26 prototipi test eden mühendisler, Range Rover ismini deşifre etmek için Latince örtü ve kılıf anlamına gelen velare ismini kullanmışlar.

Şimdi bu isim marka tarihinin en dinamik görüntüye sahip modeli için kullanılıyor. Coupe tasarımlı SUV’lara yeni yeni alışıyor olsak da tasarım olarak en muhafazakar olanının Range Rover Velar olacağını söyleyebiliriz. Bunun sebebi Range Rover çizgilerinin birebir korunuyor olması. Köşeli hatları segmente hakim olan yuvarlak çizgilerin yanında daha farklı görünüyor.

Tasarım görecelidir, motorlara geçelim. Range Rover Velar’da 2 litrelik turbo benzinli ve dizel motorlar yer alıyor. Bu motorları güncel modellerden tanıyoruz. Ingenium isimli motor benzinli olarak 250 hp, dizel olarak 180 hp güç üretiyor. Ürün gamının zirvesindeyse 380 hp’lik süperşarjlı 3 litrelik V6 bulunuyor. SVR’daki 5 Litrelik V8’li bir versiyon gelmezse ayıp ederler. Range Rover’ın Velar’ın başlangıç fiyatının da 125.000 Euro civarında olması bekleniyor. Sınıfında arazi konusunda en yetenekli model olacağı da kesin.

Yorumlar

yorum

VİDEO: YENİ RANGE ROVER VELAR

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.