VİDEO: PEUGEOT EFSANELERİ PİSTTE

Peugeot’un geçen yıl başlayan tek marka kupası olan 308 Racing Cup yarış otomobilini kullanmak için İspanya’ya Ascari pistine gittik.

Makyajlanan 308 GTi ile başlayan sürüş günlerimiz 310 bg’lik 6 ileri sıralı şanzımanlı 1100 kg ağırlığındaki 308 Racing Cup otomobiliyle devam etti.

Ancak hepsinden daha önemlisi bizi orada Peugeot markasının efsane yarış otomobillerinin karşılaması oldu. 1985 ve 1986 yıllarında etaplara çıktığı yılın ertesi sezonlarında üst üste şampiyon olan 430 bg’lik efsane 205 Turbo 16 Grup B otomobili bunlar arasında en özel olanıydı. 7 ileri sıralı şanzımanı ve 290 bg’lik atmosferik 2.0 litre motoru ile önden çekişli yapısıyla dört çekerleri zorlayan ve Fransa şampiyonu olan Peugeot 306 Maxi, sonrasında 2005 yılında ilk kez bir coupe-cabrio otomobil ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışan Peugeot’un 307 WRC’si kanlı canlı orada duruyordu.

Bu unutulmaz günümüzü anlattığımız Ascari videomuzun ayrıntılarını Benzin Magazin Temmuz sayımızda da okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

yorum

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.