Opel’in amiral gemisi Insignia ürün gamının performans bakımından zirvesinde yer alacak GSi versiyonuna kavuştu.

İlk olarak Manta GSi ve Kadett GSi ile karşımıza 1984 yılında çıkan GSi ibaresi 2012’de Corsa D GSi ile yerini OPC’ye bırakmıştı. Şimdi beş yıl aranın ardından Insignia ile geri dönen GSi efsanesi bakalım 80 ve 90’lardaki ruhunu yeniden yakalayabilecek mi?

Yeni Insignia’nın en sportif modeli GSi, 14 Eylül’de kapılarını aralayacak Frankfurt Uluslarası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak. Ülkemizde 2018 başında pazara sunulacak yeni versiyon üst düzey sürüş ve yol tutuş özellikleri vaat ediyor.

2 litrelik 260 hp’lik turbo benzinli ve 2.0 210 hp’lik turbo dizel motor seçenekleri ile satışa sunulacak yeni model benzinli versiyonda 400 Nm tork, dizel versiyonda ise 480 Nm tork üretiyor. Her iki seçenek de direksiyon arkasındaki kulakçıklardan kontrol edilebilen 8 ileri otomatik şanzımanla birlikte gelecek. Standart olarak sunulacak tork vektörleme özellikli dört çeker sisteminin ise virajlarda dışa savrulmanın önüne geçip çevik sürüşe katkı sağladığı iddia ediliyor. Michelin Pilot Sport 4S lastiklere sarılı 20 inç’lik jantları da sportif görünüme katkı veriyor.

325 hp’lik selefi Insignia OPC’ye kıyasla 69 hp daha güçsüz olsa da 160 kg avantaj sağlayan daha hafif mimarisi, 10mm daha alçak ağırlık merkezi sayesinde, geliştirildiği Nürburgring’de yeni otomobilin daha hızlı olduğu iddia ediliyor. Bunda 345 mm çapındaki Brembo imzalı frenlerin de payı büyük.

 

 

Yorumlar

yorum

GSi İSMİ 260 HP İLE DÖNÜYOR

| Haber, Opel |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.