TAZELENDİ: OPEL ASTRA

2016 yılında tanıtılan “K” kasa kodlu Astra ufak bir makyaj operasyonu geçirdi. Çok ufak farklılıkların bulunduğu modelde asıl değişim kaput altında gizli.

Tasarımsal Farklılıklar Neler?

Makyajlı Astra’ya baktığımızda neredeyse hiç bir fark yok. Yalnızca dikkatli gözlerin anlayacağı türden bir makyaj geçiren Astra K, karbondioksit salınımı ve sürtünme katsayısı konularında kendisini oldukça geliştirmiş. Daha doğrusu zaten başarılı olan bu kasayı daha da ileriye taşımış. Hb’de 0.26 Cd ve SW’de 0.25 Cd sürtünme katsayısı elde edilmiş.

1.6 CDTI ARTIK YOK!

Asıl değişimin yaşandığı kaputun altında ise PSA rüzgarları oldukça yoğun esiyor. Astra J ile tanıştığımız 1.6 CDTI ünite makyajlı Astra K ile birlikte yerini 1.5 litrelik Bluehdi motorlara bırakıyor. Pasif oksidasyon katalizörü, AdBlue enjektörü, SCR katalizör, dizel partikül filtresinin büyük etkileriyle %17 oranında karbondioksit oranı düşürülen Astra’da yeni motorlarla birlikte bir ilk de yaşanacak.

9 İleri Astra!

105 beygir ve 122 beygir güç seçenekleri sunan dizel Astra’lar standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla gelecek iken, istenilirse 9 ileri tam otomatik şanzımanla da tercih edilebilecek. Astra her ne kadar şanzımanda çağ atlamış olsa da 136 beygirlik ünitenin performansını sanıyoruz ki artık göremeyeceğiz.

Benzinli seçeneklerde de PSA’nın Puretech motorları görev alacak. Astra da 1.4 turbo ünitenin yalnızca 150 beygirlik versiyonu sunulurken, makyajla birlikte hem 1.2 hem de 1.4 litrelik üniteler sunulacak. 1.2 litrede 110 ve 130 beygirlik seçenekler yer alırken, 1.4 litrelik ünitede 145 beygir güç sunulacak. Selefine göre 5 beygir azalan bu motor, Opel’in söylediğine göre WLTP ölçümlerinde 5.2 ile 5.9 litre arasında tüketim değerleri sunuyor. PSA imzalı 1.2 Puretech üniteler 6 ileri manuel şanzımanla sunulurken, 1.4 litrelik seçenek 7 ileri CVT şanzımanla eşlenmiş.

Bu güncellemeler ile birlikte henüz fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi belli olmayan makyajlı Astra’da değişen motor seçenekleri bakalım tercihleri nasıl etkileyecek? 9 ileri şanzıman belki de 136 beygirlik dizeli unutturabilir ama güçlü benzinli seçeneğin CVT şanzıman ile eşleşmesi selefindeki tam otomatikten sonra kullanıcıların aklını karıştırabilir. Hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar

yorum

TAZELENDİ: OPEL ASTRA

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.