PSA SONRASI İLK OPEL: GRANDLAND X

Opel’in Fransız PSA Grubu tarafından satın alınmasından ilk modeli Grandland X’i tanıttı. Satılmadan önce daha GM bünyesindeyken geliştirilmesine başlanan otomobilde bolca 3008 esintileri yer alıyor.

Grandland X’in geleceğini duyurmuştuk. Ancak markanın satılması sonucunda biraz ertelenir diye düşünüyorduk ancak öyle olmadı. Daha dün PSA Grubu Citroen C5 Crossback’i duyurmuşken bugün çiçeği burnunda markaları Opel’in Grandland X’ini duyurdular.  Mokka X ve Crossland X‘ten yaklaşık 20cm daha uzun olan yeni otomobilde PSA’nın EMP2 altyapısı kullanılıyor. 3008 ile aks mesafesi aynı olan Grandland X’in boyutlarına baktığımızda aslan logolu yeni kardeşinden biraz daha iri olduğunu görüyoruz. Uzunluğu 4,477mm, genişliği 1,844mm ve yüksekliği 1,636mm olan otomobilin bagaj hacmi de 514 litre olarak belirtilmiş. Buna rağmen görüntüsü çok benzemese de motor seçenekleri ve donanım olarak benzeyeceği söylenebilir. Isıtmalı direksiyon simidi, adaptif hız sabitleyici, kablosuz şarj bölmesi ve elektrikli bagaj kapağı gibi donanımlara sahip olacak otomobilde PSA’nın Grip Control isimli akıllı çekiş kontrol sistemi de yer alacak. Fakat buna rağmen otomobilin dört tekerlekten çekiş seçeneği bulunmayacak. Yani Opel’in dört tekerlekten çekiş sistemi sunan tek crossover modeli Mokka X olacak. Motor seçenekleri hakkında henüz ağzını açmayan Opel’in Grandland X’te Insignia’da tanıttığı kendi 1.5 turbo benzinli ve 1.6 turbodizel motorunun haricinde PSA’nın 1.2 litrelik PureTech motoruna da yer vereceğini tahmin ediyoruz. Opel’in X ailesinin son üyesini Eylül ayında Frankfurt’ta kanlı canlı olarak göreceğiz ve tüm detaylarını orada öğreneceğiz.

Yorumlar

yorum

PSA SONRASI İLK OPEL: GRANDLAND X

| Haber, Opel |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.