Opel bir süredir gizlediği Crossland X modeliyle ilgili ilk bilgileri ve resmi görselleri paylaştı

Opel bu yıl SUV crossover modelleri için atağa kalktı. Geçtiğimiz yıl Mokka X’le yeni bir sayfa açan Alman-Amerikan üreticinin o modelini yakın tarihte incelemiştik ve eksik yönlerini belirtmiştik. Yeni Crossland X de MPV tarzı ve markadaki ilginç konumuyla onun gibi tartışmalara sebep olacağa benziyor. Tasarımında ve boyutlarında benzerlikler bulunsa da, hatta aynı sınıfta rekabet edecek bile olsalar, altyapısını iç mekanını incelediğimizde Mokka X’ten bambaşka bir otomobil görüyoruz.

Crossland X’e dışarıdan baktığımızda karşımızda MPV özelliklerine sahip SUV tasarımlı bir otomobil duruyor. Tıpkı ilk jenerasyon Peugeot 3008’de olduğu gibi. Hazır bahsi geçmişken belirtelim Crossland X’te PSA’nın EMP2 platformunu kullanıyor. Yani Peugeot 3008’in ikinci nesliyle uzaktan akrabalıkları var. Boyut olarak ele alacak olursak Crossland X’in Mokka X görünümlü yeni bir Meriva olduğunu söyleyebiliriz ki bütün otoriteler böyle düşünüyor. Astra’dan 16 cm ve Mokka X’ten 6 cm daha kısa olması şehir içindeki manevralarda kolaylık sağlıyor.

İç mekandaysa Astra K’den izler görüyoruz. Mokka X bu konuda Astra’nın bir önceki jenerasyonunu kendine referans almışken Crossland X’in güncel jenerasyona bağlı kalması artı puan kazandıracaktır. MPV hissiyatını pekiştirmek için alçakta konumlandırılan ön konsol da iç mekana ferahlık katmış. Daha kısa olsa da Crossland X’in bagaj hacmi Astra ve Mokka X’ten daha büyük. 410 Litre olarak belirtilen bagaj hacmi hareketli arka koltukları öne aldığınız takdirde 520 litreye yükselebiliyor ki bu iki rakam da müstakbel rakiplerinden daha fazla.

Kaputun altında hangi motorlar olacağıysa henüz bir muamma. Görsellerle birlikte sadece yukarıda belirttiğimiz boyutları paylaşan Opel teknik detay konusuna henüz girmedi. Mart ayındaki Cenevre fuarından önce onları da paylaşmış olurlar. Opel’in 1.4 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik turbodizel motorlarını görmemiz yüksek bir ihtimal. Fakat şahsi yorumum güncel Astra’nın ülkemizde göremediğimiz 1 litrelik ya da PSA grubunun 1.2 litrelik üç silindirli motorlarından birini de görebiliriz. Dört tekerlekten çekiş seçeneğinin sunulmaması da söylentiler arasında ama dediğimiz gibi bu bilgilerin hiç biri henüz doğrulanmadı.

Yorumlar

yorum

OPEL CROSSLAND X ORTAYA ÇIKTI

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.