MPV’leri eskittikten sonra şimdi yavaş yavaş SUV pazarını ele geçiren Fransız markalara Citroen yeni C5 Crossback modeliyle dahil oluyor

Şangay’da tanıtılan otomobil Çin pazarında Citroen adına önemli bir rol oynayacak. 2015’teki Aircross konseptinden izler taşıyan otomobilde yenilikçi “Progressive Hydraulic Cushions” adı verilen hidrolik “yastıklar” barındıran süspansiyon sistemi yer alıyor.

Pnömatik süspansiyon konusunda en inatçı markalardan biri olan Citroen, yeni hidrolik süspansiyonunun markanın tipik konforlu ve akıcı sürüş karakterini yansıttığını iddia ediyor. Geleneksel helezon yayların ve amortisörlerin yerlerini hidrolik kollar, amortisör kulelerin yerini de mekanik yastıklar devralarak daha kontrol edilebilir ve değişken sürüş sağlanabiliyor.

Avrupa’da yılın otomobili seçilen Peugeot 3008 ile aynı EMP2 altyapısını paylaşan C5 Crossback’in aks uzunluğu 2,730 milimetreyle sınıfının uzunlarından birisi. Bu sayede iç mekan konusunda cömert davranması bekleniyor. Kabinde de 3008’in i-Cockpit’ine benzeyen 12.3 inçlik dijital gösterge paneli dikkat çekiyor.

Şimdilik satışı Çin’de başlayan otomobilde 165 ve 200 hp’lik 1.6 THP motorlar yer alıyor. Aynı zamanda Citroen’in bugüne kadarki en güçlü otomobili olacak 300 hp’lik şarj edilebilir hibrit versiyon da Çin’de yakında satışa sunulacak. Hibrit versiyonda 200 hp’lik motorun ön tekerlere, 100 hp’lik elektrik motorun da arka tekerlere güç ileterek dört tekerlekten çekişe olanak tanıması avantaj sağlayabilir. 60 kilometrelik elektrik menzili de şehir içinde oldukça yeterli olacaktır.

Çin’de Ekim ayında satışı başlayacak otomobili Avrupa yollarında ve ülkemizde 2018’in ikinci yarısında BlueHDI motorlarla birlikte göreceğiz. 1.2 Litrelik PureTech üç silindirli motorların gelip gelmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Yorumlar

yorum

BİR YENİ FRANSIZ SUV DAHA: C5 CROSSBACK

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.