Ülkemizde sınıfının en çok satan otomobili Mercedes-Benz S Sınıfı uzun beklemenin sonunda Şangay’da makyajlı haliyle resmi olarak karşımıza çıktı.

Görünürde bariz belirgin değişiklikler olmasa da otomobilin karoserinin altında önemli teknolojik yenilikler yer alıyor. Özellikle otonom sürüşü bir adım ileri taşıyan Intelligent Drive sistemi sayesinde S Sınıfı başarıya kendi başına da ilerleyebilecek gibi görünüyor. Markanın teknolojik öncüsü olmaya devam eden otomobilde ufak değişiklikler uzun uğraşlar sonucunda gelmiş.

Bunlara geçmeden dış mekandan başlayalım. Yeni radyatör ızgarasıyla birlikte tamponlarda ufak sportif değişiklikler görüyoruz. AMG gövde paketi bulunmayan versiyonların artık daha agresif göründüklerini söyleyebiliriz. E Sınıfını andıran çizgiler yeni LED farlarla birlikte devam ediyor. Arka kısımda stop lambaları daha parlak bir görünüme kavuşmuş ve optik şeritleri de çeşitli animasyonlara olanak tanır hale gelmiş. 17 ve 20 inç arasında değişen jant seçenekleri de yenilikler arasında.

İçerideyse yenilenen yüksek çözünürlüklü ekranlar dikkatimizi çekiyor. Eskiden ayrı ayrı konumlandırılan bu 12.3 inçlik ekranlar artık bir camın altında bitişik biçimde yer alıyorlar. İki kolludan üç kolluya terfi eden direksiyon simidindeki kontrol butonlarına da dokunmatik tuşlar eklenmiş. Hız sabitleyici ve DISTRONIC kontrollerinin de direksiyon üzerine taşınmış olması S Sınıfının 45 yıllık tarihinde bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Mağma grisi/espresso kahverengisi ve maun kahverengi/ipek beji renkleri de döşeme seçeneklerine eklenmiş.

Süspansiyon sisteminde de yeni CURVE sistemi dikkatimizi çekti. Viraja girerken otomobili virajın tersine doğru yatıran bu sistem yolu tarayan ROAD SURFACE SCAN ile birlikte yolda olduğunuzu unutturabilir. ENERGIZING donanımı sayesinde de koltukların masaj fonksiyonunu, klima ve koltuk ısıtma sistemlerini, koku sistemini, ambiyans aydınlatmasını kullanarak, hatta çalan müzik türüne göre altı farklı on dakikalığına modda sizi rahatlatabilir veya dinç tutabilir.

Motor seçeneklerine de marka tarihinin en güçlü dizelini katan S Sınıfı’nın S400d versiyonunda 340 hp güç ve 700 Nm tork üreten V6 turbodizel bulunuyor. Aynı motorun 286 hp ve 600 Nm’ye sahip S350d seçeneği de devam edecek. Benzinli seçeneklerine Maybach’ta da kullanılacak 4 litrelik ve 469 hp’lik S560’ı ekleyen otomobilin aynı hacimde 612 hp’lik S63 AMG seçeneği de bulunacak. Ailenin zirvesindeyse 630 hp ve 1000 Nm üreten V12 motoruyla her zamanki gibi S65 AMG yer alacak. Bunların yanında 50 kilometrelik elektrik menziline sahip 48 Volt hibrit sistemiyle birlikte gelecek yeni sıralı altı silindirli motorun da müjdesini veren Mercedes M256 kodlu yeni motor hakkında henüz detaylı bir bilgi paylaşılmadı.

Temmuz ayında bayilerdeki yerini alacak otomobilde ülkemize özgü 2 litrelik motorlar olup olmayacağınıysa bekleyip göreceğiz.

Yorumlar

yorum

KRAL MAKYAJLANDI

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.