NİHAYET TANITILDI: BMW 1-SERİSİ

Günümüz kompakt hatchback modellerindeki güncellemelerin aksine “tamamen” yenilenen 1-Serisi karşımızda. İşte tüm detaylarıyla yeni 1-Serisi!

Nasıl Görünüyor?

İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki, yeni 1-Serisi artık önden çekişli. Bu kimileri için sürpriz olabilir, fakat sıkı takipçiler biliyordur ki bu durumun dedikoduları aracın prototip halinden beri duyuluyordu. Konu üzerinde biraz daha yoğunlaşacak olursak, bu durum yine sürpriz değil. Platform kardeşleri 2-Serisi Active ve X1 modelleri de bildiğiniz üzere önden çekişli veya dört tekerlekten çekişli (X1) olarak karşımıza çıkmışlardı. Yeni 1-Serisi de böylelikle BMW’nin önden çekişli araçlar furyasına katıldı. Hem içeriden hem de dışarıdan tamamen yenilenen otomobil, yepyeni bir görünüme kavuştu. Önden incelemeye başlayalım, yeni 1-Serisi, ağabeylerinde de olduğu gibi oldukça büyük bir böbrek ızgaraya kavuştu. Ek olarak, ızgara önceki versiyonlarda olduğu gibi iki ayrı parça şeklinde yerine ortada birleşen bir forma büründü. Aracın ön tamponu da donanım seviyesine göre seçeneklere ayrılırken, ön farlar ise selefine oranla incelerek opsiyonel olarak full Led teknolojisiyle de tercih edilebiliyor.

Aracın profilden ve arka kısmından baktığımızda yanda selefine göre daha kaslı bir duruş ön planda iken, arkada ise bagaj kapağının ortasına doğru uzanan led stoplar dikkat çekiyor. Arka kapılara doğru yükselen çizgiyle birlikte aracın omuz çizgisinin kapı kolları altına alındığını anlıyoruz. Son yıllarda hemen hemen tüm modellerde olduğu gibi büyüyen boyutlar, yeni 1-Serisi için geçerli değil. Araç selefine göre 5 mm kısalmış. 4.319 mm uzunluğa, 34 mm artan 1.799 mm’lik genişliğe ve 13 mm artarak 1.434 mm’lik yüksekliğe kavuşan 1-Serisi, aks mesafesinde ise 20 mm kısalarak 2.670 mm’ye geriledi. Dışarıdan son olarak şunu ekleyelim, BMW 1-Serisi artık cam tavanlı olarak tercih edilebilecek.

Yenilikler Neler?

Bizce en önemlisi aracın iç mekan genişliğinin daralan aks mesafesine rağmen artmış olması. Önden çekişe geçen 1-Serisi’nde ilk hissedilen kabindeki alanın daha etkili kullanılabiliyor olması. Selefinde en büyük sorunlardan birisi olan arka koltuk diz mesafesi, yeni 1-Serisi’nde olmayacaktır diye düşünüyoruz. Verilerden bahsetmek gerekirse arka koltuk diz mesafesi 33 mm artarken, baş mesafesi 19 mm ve dirsek mesafesi de 13 mm artmış. Arkadan itişin son bulmasıyla aracın bagaj hacmi de 20 litrelik bir artışla 380 litrelik bir değere ulaşmış. Sınıf standartları için ortalama bir değer olsa da 20 litrelik artış az da değil. Yeni 1-Serisi, bir ilk olarak elektrikli bagaj kapağı opsiyonunu da sunuyor.

Aracın iç mekanına geçtiğimizde güncel olan yani “G” kasa kodlu Bavyeralıların iç mekanı ile karşılaşıyoruz. 8.8 inçlik multimedya ekranı dikkatleri çekerken, ayrıca ekran jestlerle de kontrol edilebiliyor. Bu donanımı G30 kasa kodlu 5-Serisi’nde görme fırsatı bulmuştuk. Ayrıca multimedya ekranı üst donanım seçeneklerinde 10.25 inç‘e de ulaşabiliyor. Bu ekrana aynı boyuttaki dijital gösterge paneli de eşlik ediyor.

Motor Seçenekleri Neler?

Gelelim işin en önemli kısmına. Yeni 1-Serisi, kaputu altında ilk aşamada 2 adet benzinli ve 3 adet dizel seçenek ile gelecek. Giriş seviyesinde selefinde olduğu gibi 118i gelecek olan model, 1.5 litrelik turbo beslemeli 3 silindirli ünitenin revize edilmiş hali ile karşımızda olacak. Bu versiyon, 140 beygir güç ve 220 nm tork değerine sahip. Araç standart olarak 6 ileri manuel şanzıman seçeneği ile gücünü ön akslara aktarırken, opsiyonel olarak 7 ileri otomatik şanzıman da tercih edilebilecek. Dizel seçeneklerin girişi ise 116d ile olacak. Tıpkı selefindeki gibi 1.5 litrelik 3 silindirli ünite, 116 beygir güç ve 270 nm tork değeri üretecek. Küçük bir fark olacak ki, o da yeni 116d 7 ileri otomatik şanzımanla gelecek. Ayrıca 6 ileri manuel seçenek, tıpkı 118i’de olduğu gibi standart olacak.

Daha güçlü bir dizel seçenek isteyenler 118d’ye yönelecek. Tıpkı ağabey 318d ve 418d’de olduğu gibi 2.0 litre 4 silindirli ünitenin 150 beygirlik ve 350 nm torklu versiyonuna sahip olacak olan 118d, düşük hacimli seçeneklere kıyasla otomatik şanzımanda selefinde olduğu gibi 8 ileri otomatik şanzıman ile tercih edilebilecek.

Hayır bu bana yetme diyorsanız yeni 1-Serisi’nin sizin için bir dizel seçeneği daha mevcut. 120d isimli versiyon, ağabeylerde sık gördüğümüz 2.0 litre 4 silindirli dizel ünitenin 190 beygirlik versiyonuna sahip. 400 nm tork değerine sahip 120d, bir alt versiyonu 118d gibi 8 ileri otomatik şanzımanla tercih edilebilirken, ayrıca bu seçeneğe özel olarak xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi de standart olarak sunulacak.

Gelelim 1-Serisi’nin en hızlı seçeneğine, en azından şimdilik. M135i xDrive olarak adlandırılan seçenek, listenin en hızlı olmasının yanında BMW’nin bugüne kadar ürettiği en güçlü 4 silindirli ünite olma özelliğine de sahip. 306 beygir güç ve 450 nm tork değerine sahip seçenek, 8 ileri otomatik vites ile gelirken, adından da anlaşılacağı üzere dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip. Bu verilerle M135i xDrive’ın 0-100 km/s hızlanması 4.8 saniyede gerçekleşirken, son sürati ise 250 km/s ile sınırlandırılmış durumda. Ayrıca aracı M Performance paketiyle tercih ettiğiniz takdirde, 0-100 km/s hızlanması 4.7 saniyeye düşüyor.

25-27 Haziran arası tarihlerde NextGen isimli bir organizasyonla tanıtılacak olan yeni 1-Serisi, tamamen yenilenen görünüşüyle ve özellikleriyle Münih’ten tüm Dünyaya canlı olarak sergilenecek. Aracın satışları ise yıl sonu itibariyle başlayacak.

Yorumlar

yorum

NİHAYET TANITILDI: BMW 1-SERİSİ

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.