Ferrari SF90 Stradale’nin V8’i elektrik motorunun da yardımıyla toplam 1000 beygir güç üretebiliyor

İtalyanlar’ın 29 Mayıs tarihinde duyurduğu SF90, tasarım olarak şimdiye kadarki V8’lerin bir karışımı gibi. 360 Modena’dan La Ferrari’ye kadar farklı tatlarda tasarım detaylarının yer aldığı SF90, aynı zamanda şarj edilebilir hibrit bir motorun sunulduğu Ferrari tarihindeki ilk model.

Otomobilin güç ünitesi V8 bir motor, lityum-ion batarya ve 3 elektrik motorunun kombinasyonuyla sunuluyor. Ve bu kombinasyon, ürettiği 1000 beygir güç ile SF90’ı Ferrari tarihindeki en güçlü seri üretim model yapıyor.

Yepyeni bir 8 ileri şanzımana bağlı çalışan V8 kendi başına 780 beygir üretebiliyor ki bu onu başlıbaşına seri üretim bir Ferrari modelinde kullanılan en güçlü motor yapmaya yetiyor. Üç elektrik motoru – ikisi ön aksta biri arkada olmak üzere – otomobile 220 beygirlik ekstra güç katıyor.

Üç elektrik motorunun yerleşimi nedeniyle SF90 Stradale aynı zamanda sürekli 4 tekerlekten çekişli ilk Ferrari olmasına da neden oluyor. SF90 sıfırdan 100 km/s hıza tam 2.5 saniyede çıkabiliyor.

Aracın bataryası SF90’ı saf elektrik gücüyle 25 km gidebilecek bir menzil sağlıyor. Ferrari sadece elektrikle yol alınabilen bu moda eDrive adını veriyor. İşin ilginç tarafıysa SF90’ın geri vitesinde güç sadece elektrik motorlarından sağlanması.

İçeride de Ferrari kokpitini yeniden tasarlamış. Otomobilin göstergeleri tamamen dijital. Burada kullanılan 16 inçlik yüksek çözünürlüklü ekran aynı zamanda iç bükey yapısıyla da otomotiv endüstrisinde bir ilk. Bunun yanında F90 Stradale’nin yeni anahtarı da tamamen anahtarsız giriş teknolojisini sunuyor ve bu sistem markanın diğer tüm modellerine sırasıyla uygulanacak.

Ayrıca, SF90 Stradale’nin Ferrari tarihindeki ilklerinden biri de iki donanım versiyonuyla sunuluyor olması. Standart paketin bir üstünde sunulan Assetto Fiorano paketinde Multimatic amortisörler, aracın ağırlığını 30 kg azaltan özel parçalar, downforce’u artıran karbonfiber arka kanat ve Michelin Pilot Sport Cup2 lastikler geliyor.

Aracın fiyatıyla ilgili ise şimdilik herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar

yorum

FERRARI’DEN EN GÜÇLÜ V8

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.