RESMEN TANITILDI!: RENAULT ARKANA

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Moskova’da düzenlenen uluslararası otomobil fuarında konsept olarak tanıtılan fakat gayet üretime hazır bir şekilde görüntülenen Renault’un Coupe SUV’si Arkana, resmen tanıtıldı. Buyrun detaylarına bakalım.

Mercedes GLC Coupe, BMW X4 gibi premium coupe SUV arenasına giriş yapan Fransız üretici, aslında bu modellerin ulaşılabilir versiyonu olacak.

Nasıl Görünüyor?

Konsept modelle karşılaştırarak Arkana’nın görünüşüne bakalım. Konsept versiyonda daha gösterişli bir ızgaraya sahip model, üretim versiyonunda daha sade bir ızgaraya sahip. Ayrıca çift çıkış egzoz tasarımı da Arkana’da seri üretimde bulunmuyor. Bunların dışında Arkana konsept versiyonu ile aynı görünüyor. Ayrıca 508 litrelik bagaj hacmiyle de oldukça cömert bir alan sunuyor.

Kabin Nasıl?

Arkana’nın kabin tasarımı ise adeta Duster ve Kadjar’ın karışımı diyebiliriz. Donanım seviyesine göre değişiklik gösteren multimedya ekranı 8 inç’lik boyutla gelirken, aracın gösterge grubu, klima kontrol ünitesi ve kontrol tuşları Dacia Duster’la aynı. Açıkça söylemek gerekirse gösterge grubunun Kadjar’la benzeşmesi, kabinde daha şık bir görüntü oluşturabilirdi. Mekanik el freni ise kimilerine göre bir artı iken, kimileri için bir dezavantaj olabilir. Duster ve Kadjar’da da olduğu gibi geniş opsiyon listesine sahip Arkana, standart olarak park sensörü, tek bölgeli klima ve ısıtmalı koltuklar sunuyor.

Kaputun Altında Neler Var?

Benzinli ünitelerle öne çıkan Arkana, 1.6 litrelik 115 beygirlik üniteyle giriş seviyesi oluşurken, Mercedes-Benz ortaklığıyla geliştirilen 1.3 litrelik turbo beslemeli ünitenin 152 beygirlik seçeneğini de sunuyor. Standart olarak X-Tronic şanzımanla sunulan Arkana, anlaşılan o ki EDC’den vazgeçmiş.

Tasarım anlamında oldukça şık bir coupe SUV’ye sahip olunurken, kabinde adeta Duster ile karşılaşmak mümkün. Güncel motor seçenekleri ve Nissan’ın X-Tronic şanzımanıyla mekanik parçaları tamamlanan Arkana, ilk olarak Edition One isimli donanım seçeneği ile satışa çıkacak. Versiyonun fiyatı ise 22 bin Dolar (135 bin TL) olarak açıklanıyor. Arkana’yı incelemek için merakla bekliyoruz.

Yorumlar

yorum

RESMEN TANITILDI!: RENAULT ARKANA

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.