D-sedan sınıfında liderliği bir çok ülkede elinde tutan VW’nin Passat’ı artık tescillendi!

Amerika’da orta sınıf sedan, Avrupada ise D-Sedan olarak adlandırılan segmentinde büyük bir paya sahip Volkswagen Passat, 3 farklı kıtada 10 farklı fabrikada 30 milyonuncu Passat banttan indi!

46 yıl önce 1973 yılında ilk kez yollara çıkan Passat, aradan geçen yarım asırlık süreden ve 8 nesilden sonra 30 milyonuncu aracını banttan indirdi. Özellikle ülkemizde de sınıfında deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satılan model, bir çok sedan kullanıcısına aslına bakıldığında hitap ediyor. Yine özellikle ülkemiz gibi sedan sever ülkelerde de çok tutulan ve listenin başını çeken Passat, böylelikle Volkswagen tarihinde Golf’ten sonra en çok satılan model oldu.

Dünya genelinde en çok satılmış D-sedan modeli olma ünvanını da elinde bulunduran Passat, işin gerçeğine bakıldığında gerek giriş versiyonu, gerek en dolu diye tabir edilen “Highline” versiyonuyla kimi rakiplerinden eksikleri olsa da, D-sedan müşterisinin sempatisini kazandı. Çünkü nasıl “Golf sınıfı” diye bir tabir varsa, “Passat sınıfı” diye bir tabir de oluştu diyebiliriz.

Banttan inen 30 milyonuncu Passat ise, Tungsten gri renginde ve GTE versiyon. (1.5 TSI motor+ hibrit) O zaman nice 30 milyonuncu Passat’lara!

Yorumlar

yorum

EFSANE ARTIK TESCİLLİ: VOLKSWAGEN PASSAT

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.