BMW O MODELİNİ ARTIK ÜRETMEYECEK!

Birkaç yıldır aramızda olan ve BMW geleneklerinin aksine bir model olan 2 Serisi Tourer ve Gran Tourer’da yolun sonu göründü.

Önden çekişli platformu ve MPV tarzıyla tipik bir aile otomobili olan 2-Serisi Tourer’lar BMW tarihinde bir ilki yaşatırken, bu baharın süresi pek uzun olmadı. Premium MPV konusunda pek de rakibi bulunmayan Bavyeralı üreticinin en sıkı ve ezeli rakibi Mercedes-Benz’in MPV modeli B-Serisi ise makyajlanarak yola bir süre daha devam edecek. Her ne kadar net bir tarih olsa da Mercedes açısından da bu yol pek de uzun görünmüyor. Çünkü malumunuz, devir ne en çok tercih edilen sedanların devri, ne de kompakt hatchback’lerin. Devir SUV devri!

İşte tam da bu konuda BMW’nin yöneticilerinden Peter Henrich yakında ortadan kaybolacak 2-Serisi Tourer modelleri için; tercih eden müşterilerini SUV modellerine yönlendirmeyi planlıyorlar. Aslında işin doğrusu da bu diyebiliriz çünkü standart markalar bile artık bu büyük aile otomobillerine yatırım yapmak yerine SUV model ailesini genişletip müşterileri bu sınıfa çekmeye çalışıyorlar. Bu konuda tek uyuşmayan konu fazladan 2 koltuk konusu. Fakat bu konuda da üreticiler standart SUV modellerinin boyutlarını büyütüp fazladan iki koltuk seçeneği sunarak konuya çözüm üretiyorlar. Örneğin VW Tiguan. BMW’nin çözümü ise tahminlere göre X1’e 2 koltuk daha eklemek olacak.

Yaklaşık 5 yıldır bizlerle olan 2-Serisi Tourer ve Gran Tourer modelleri, ilk yılında 100 binlik satış rakamlarına ulaşsa da takip eden yıllarda 60 binlere gerileyen satış adetleri ile MPV sınıfının aslında gerçekliğini ortaya koyarken, Bavyeralı üretici de konu üzerinde daha fazla kafa yormayıp özüne dönerek SUV ve diğer modelleri ile yola devam edecek.

Yorumlar

yorum

BMW O MODELİNİ ARTIK ÜRETMEYECEK!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.