BMW’nin meşhur 50d ailesi yeni 5 Serisiyle yeni bir motora kavuştu. İşte karşınızda dünyanın en güçlü altı silindirli dizel otomobili.

2012 yılında F10 jenerasyonunun M550d versiyonu üç turboya sahip N57S motoruyla epey ses getirmişti. 380 hp güç ve 740 Nm tork üreten otomobil 0’dan 100 km/s hıza 4.7 saniyede çıkabiliyordu. Şimdi G30 jenerasyonunda BMW çıtayı biraz daha yükseğe çıkarıyor. Yeni motorda iki küçük ve bir büyük turbonun yerine iki küçük ve iki büyük turbo yer alıyor.

Buna rağmen teknik verilerde şok edici rakamlara rastlamadık. Ekstra turboya rağmen gücü 20 hp artmış ve 400 hp’ye gelmiş. Tork ise 20 Nm artarak 760 Nm’ye yükselmiş. G30 jenerasyonunda azalan ağırlık ve akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde 0’dan 100’e 4.4 saniyede çıkıyor. Buna rağmen ortalama tüketim verisiyse 100 kilometrede 5.9 litre.

M550d’yi kardeşlerinden ayıran görsel detaylar da var. Böbreklerin çerçeveleri, ayna kapakları ve yandaki hava girişlerinde Seryum grisi süslemeler kullanılarak farklılaştırılması sağlanmış. Yine standart olarak sunulan 19 inç jantlara da bu renk hakim.

Yorumlar

yorum

ALTI SİLİNDİR, DÖRT TURBO

| Bmw, Haber |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.