YENİ POLO GELİYOR

Volkswagen yeni Polo’sunu Eylül’deki Frankfurt fuarında sergilemeyi planlıyor. Altıncı nesil Polo, üretiminin 42. yaşını yepyeni bir platform, değişen ve geliştirilmiş motorlar, revize edilmiş süspansiyon ve birçok teknik yenilik ile birlikte gelerek kutlayacak. Eskisine göre daha büyük ama daha hafif olacak yeni Polo’nun görünümü de kesinlikle daha dinamik olacak. Tasarımı sır gibi saklanan modelin özellikle tavanı arkaya doğru alçalan, arkasının ise çok daha sportif olacağı belirtiliyor.

Mevcut Polo’nun yükseldiği PQ45 platformu yerini modüler MQB platformunun A0 segmenti versiyonuna bırakıyor. Bu platformdan, geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Seat Ibiza ve gelecek nesil Skoda Fabia üretilecek. Yeni Ibiza’dan baz alınırsa yeni Polo’nun da daha uzun ve geniş olacağı kesin. Büyüyen boyutlar daha uzun bir aks mesafesi ve iz genişliği anlamına da geliyor. Böylece yeni Polo iç hacim ve bagaj konusunda da mevcut modeli geride bırakacak.

Yeni Polo, günümüzdeki gibi 3 ve 5 kapılı olarak üretilecek. Bir CrossPolo versiyonun olup olmayacağı ise henüz net değil. Bunun nedeniyse yakında gelecek olan ve yeni Polo ile platformunu paylaşacak, 2 ve 4 tekerlekten çekiş opsiyonlarına sahip küçük SUV T-Cross.

Yeni Polo’nun kabini de makyajlanan Golf’ten alınmış ön koltuklar, kontrol butonları ve ekipmanlarla donatılacak. Konsolun daha yumuşak plastikten üretileceği de duyduklarımız arasında. Opsiyonlar arasındaysa çok beğenilen hayalet gösterge ve yeni büyük dokunmatik multimedya ekranı, son nesil Park Pilot ve anahtarsız giriş sistemi olacak.

Motorlar konusunda içeriden alınan duyumlar, mevcut modelin 14 farklı motorla üretildiği ve bunun kesin olarak azaltılacağı yönünde. Giriş modelinde 1.0 litrelik 3 silindirli benzinli turbo motor yer alacak. 65, 75, 95 ve 115 bg’lik güç alternatifleriyle gelecek bu motor, büyük ihtimalle 1.2 litrelik motoru artık rafa kaldırtacak. Günümüzdeki 1.4 litrelik benzinli TSI ise yerini makyajlı Golf ile tanıtılan yepyeni 1.5 lt’lik 4 silindirli turbo benzinli üniteye bırakacak. Silindir deaktivasyon sistemi sunan bu motor ise 130 ve 150 bg’lik versiyonlarla geliyor. Muhtemelen 150 bg’lik versiyonun adı Polo Blue GT olarak anılacak.

Polo GTI ise muhtemelen artık 2.0 litre gelecek ve gücü 200 bg üzeri olacak. Daha da güçlü Polo R planlarıysa şimdilik rafa kaldırılmış durumda. VW’in küçük hacimli dizel makinelerini hibrit versiyonlarla değiştirme planları şimdilik Polo için geçerli değil gibi görünüyor. Günümüzün 1.4 lt dizel motorları bundan sonra 1.6 TDI olacak ve güç seçenekleri 80, 95 ve 110 bg olacak.

Polo’da makyajlı Golf gibi tam elektrikli bir versiyon planı yok. Ancak kısa menzilli bir elektrik-benzinli bir versiyon gelecek. Ayrıca bazı pazarlar için 1.0 lt 3 silindirli motorun 95 bg’lik doğalgazlı bir TGI versiyonu üretilecek.

Düşük güçlü modeller için 5 ileri manuel şanzıman kullanılırken güçlü motorlarda vites sayısı 6’ya çıkacak. 7 ileri çift kavramalı DSG ise yine opsiyon olarak gelecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

YENİ POLO GELİYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.