7’den 77’ye otomobil meraklısı herkesin ilk hayali olan “Uçan Araba” artık ulaşılabilir bir gerçek. Ulaşılabilirlikten kastımız 300.000 Avro

Hollandalı PAL-V’nin satışa sunduğu Liberty isimli bu garip cihaz dünyanın ilk uçan otomobili olmasa da karada ve havada seyahat etmesi yasal olan ilk vasıta. Otomobil olarak üç tekerleği bulunan Liberty’nin iki adet pervanesi bulunuyor. Aracı yerden yükselten pervaneler yolda seyrederken tavanında katlanmış bir şekilde uçmayı bekliyor. Arka kısımdaki pervane de gerekli itiş gücünü ve dengeyi sağlıyor. Liberty’ye gücü iki farklı içten yanmalı motor sağlıyor.

Karada kullanılan 100 hp gücündeki motor aracın 0’dan 100 kilometre hıza 9 saniyede çıkmasını sağlıyor. Tüketimi 7.6 lt/100 km olan Liberty dolu depoyla 1315 kilometre yol kat edebiliyor. Son hızıysa 160 saatte 160 kilometre hız.

Havada son hızı 180 km/s olsa da PAL-V’nin söylediği ekonomik uçuş hızı 140 km/s. Maksimum irtifasıysa 3500 metre, yani 11.500 feet. İki yolcusuyla havada saatte 26 litre yakıt tüketen Liberty havada 400 kilometre mesafe kat edebiliyor. Sadece pilotla bu mesafe 500 kilometre.

Maksimum on dakika içinde hava taşıtından otomobile dönüşen aracın boş ağırlığı 664 kilogram. 100 litre yakıt alabilen Liberty’nin izin verilen kalkış ağırlığı ise 910 kilogram. Tamamen yüklüyken kalkış için 330 metre mesafeye ihtiyaç duyan araç inişi için sadece 30 metre yeterli. Yani Mahmutbey gişelere gelmeden Atatürk Havalimanından önce havalanırsanız trafiği atlatabilirsiniz. Aynı zamanda pahalı köprülerden ve otoyollardan da kaçmanız mümkün.

Fakat herşeyin bir bedeli var. İlk olarak 2018’de müşterilere teslim edilecek Liberty Pioneer Edition isimli modelin fiyatı vergiler hariç 500.000 Avro’dan başlıyor. Fiyata uçuş dersleri, araç içi ısıtma sistemi ve kişiselleştirme seçenekleri dahil.

90 Adet üretilecek Liberty Pioneer Edition modellerin yarısı Avrupa’ya satılacak. Daha sonra yere daha yakın ve asfaltta daha sportif olan Liberty Sport modellerinin müşterilere teslimleri başlayacak. Onun fiyatıysa 300.000 Avro olarak belirlenmiş. Kişiselleştirme konusunda Sport model daha az seçenek sunsa da uçuş dersleri ve ısıtma fiyatın içinde.

Satın almayı istiyorsanız 25.000€ karşılığında Pioneer Edition, 10.000€ karşılığında da depozito yatırabiliyorsunuz. Ama iyi karar verin, depozitoyu iade etmiyorlar.

Yorumlar

yorum

O GÜN GELDİ: UÇAN OTOMOBİL SATIŞTA

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.