NİSAN AYI VERİLERİ AÇIKLANDI

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin Nisan ayı verileri açıklandı. Ne yazık ki kötü haberler devam ediyor.

Sonuçlar Nasıl?

ODD’nin verilerine göre yılın ilk dört ayında otomobil ve hafif ticari pazarı %48 daraldı. Yalnızca otomobil pazarı yüzde 47 daralırken, hafif ticari pazarı da %50 geriledi.

Otomobil Pazarında Rakamlar Neler?

Pastanın tamamına bakıldığında geçtiğimiz yılın ilk dört ayında toplam 229.556 adet satıi gerçekleşmiş iken, bu yılın ilk dört ayı bu rakam 119.440’a geriledi. Yalnızca otomobil satışları 177.418’den 93.228’e geriledi.

Hafif Ticari Pazarı Nasıl?

Ülkemizde oldukça değeri olan hafif ticari pazarında da büyük bir gerileme söz konusu. Geçtiğimiz yılın ilk dört ayında 52.138 adet satılan hafif ticari araçlar, 2019 yılının ilk dört ayında 26.212 adede düşerek pazar %49.73 geriledi.

Nisan Ayı Karşılaştırması

Yalnızca nisan ayına baktığımızda ise durum ne yazık ki geçtiğimiz ay için de kötü. Geçtiğimiz yılın nisan ayına göre yüzde 56 gerileyen otomobil ve hafif ticari pazarı, toplamda 30.971 adetle sınırlı kalmış. Yalnızca otomobil satışları 55.108’den 24.416’ya gerilemiş durumda. Hafif ticarilerde de durum aynı. yüzde 59 gerileyerek yalnızca 6.555 adet satış yapıldı.

Yılın ilk çeyreğinde bir miktar ümit vaat eden otomotiv piyasası, dördüncü aydaki rakamlardan sonra tekrar düşüşe geçti. Yapılan teşvikler, ötv indirimleri derken piyasanın canlanması adına yapılan çalışmalar umuyoruz ki yılın geri kalanında işe yarar fakat, ekonomimizin toparlanması bu iş için şart görünüyor.

Yorumlar

yorum

NİSAN AYI VERİLERİ AÇIKLANDI

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.