SIFIR ARAÇ ALMAK ARTIK HAYAL OLMAYABİLİR!

ODD otomotiv distribütörleri derneği’nin yönetim kurulu başkanı E. Ali Bilaloğlu, yaptığı açıklamalarla umutlarımızı yeşertti.

Malumunuz, son yıllarda döviz kurunun hızlı yükselişi, otomotiv sektörüyle birlikte bir çok alanda da fiyatları oldukça yükseltti. Bu hızlı yükselişle beraber özellikle geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında durma noktasına gelen otomotiv sektörü, tam da kırmızı alarm vermişken, devlet desteği ile bir miktar rahatlatılmaya çalışılmıştı. Ardı arkasına yapılan yapılan “indirimler” ve çeşitli teşvikler, sıfır araç alma konusunda kimilerine katkı sağlasa da, hala büyük bir kısım aynı dertten ne yazık ki muzdarip. Bu kötü gidişe dur demek isteyen ODD yönetim kurulu başkanı Bilaloğlu’da sunduğu tekliflerle daha şimdiden bizleri oldukça heyecanlandırdı. Ne dersiniz?

Öncelikle sizleri Bilaloğlu’nun yazılı açıklaması ile baş başa bırakalım ve durumu birinci ağızdan dinleyelim:

“İhtiyaçlara cevap veren düzenlemeler, hızlı aksiyonlarla hayata geçirildi. Kısaca hatırlayacak olursak hurda araç uygulamasının devreye girmesinin ardından, sektörümüze uygulanan özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları da güncellendi. Bu düzenleme ile alt vergi dilimlerinden daha fazla modelin faydalanması mümkün oldu. 2018 yılında üretilmiş araçların ithalatına ilave süre tanındı. Sektörümüze uygulanan ÖTV ve KDV indirimleri 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı. Son olarak da hem hurda indirimine konu olan matrahlar hem de devamında hurda teşvik tutarları güncellendi.

“Öncelikle alınan hızlı aksiyonlarla 2018 yılı Ekim ayında durma noktasında olan otomotiv sektörüne verilen desteklere müteşekkir olduğumuzu söylemek isteriz. Ülkemiz ekonomisi ve istihdamı yönünden otomotiv ekosisteminin devamlılığı büyük önem taşıyor. 
Ayrıca mevcut yatırımların korunması ve yeni yatırımların gelmesi bakımından iç pazarın önemini daima vurguluyoruz. Tüm bu önlemlere rağmen Türkiye Otomotiv Sektörü toplam pazarı 2018 yılında %35 oranında daralırken, 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre %50 azalarak 156.990 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 5 yıllık Ocak- Mayıs ayı ortalama satışlarına göre de %51,4 azaldı.”
Son yıllarda otomotiv sektöründe oluşturulan iç pazarımız, ana ve yan sanayinin üretim ve ihracat başarısında, ülkemizde otomotiv ticaretinin gelişiminde, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle oluşturacağı istihdam ile ülkemizdeki tüm paydaşlar açısından çok değerli. Otomotiv ekosisteminin, ticaretinin en önemli parçalarından olan ve yaklaşık 80.000 kişiye istihdam sağlayan yetkili satıcıların da bu süreçte ticari faaliyetlerinin sektörün ihtiyacına cevap veren düzenlemelerle desteklenmeye devam edilmesi sürdürülebilirlikleri bakımından gereklidir.

Tüm bu açıklamalara istinaden ODD’nin teklifleri ise şu şekilde sıralanıyor;

-Otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ÖTV’nin sıfırlanması, 
-Ticari araç grubunda da ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV indiriminin %1 olarak devam ettirilmesi olup, 
sağlanacak olan bu can suyu meydana gelen tahribatı minimize edecek ve sektörümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

Ne diyelim, hepimiz bu tekliflerin cevabını merakla bekliyoruz, belki de çok yakında tüm bunlar hayata geçirildiğinde sıfır araç almak hayal olmayabilir!

Yorumlar

yorum

SIFIR ARAÇ ALMAK ARTIK HAYAL OLMAYABİLİR!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.