VW, TAKTİK DEĞİŞTİRİYOR!

Alman devi Volkswagen, bünyesinde bulunan bazı markaları elden çıkaracağını duyurdu. Henüz netleşmeyen o isimler için oldukça güçlü tahminler var. Hangileri mi? Buyrun detaylara bakalım.

Volkswagen grubu, önümüzdeki 11 yıl içerisinde bünyesinde barındırdığı tüm markalarda yeniden yapılanma hedefi olan Vision 2030 planını yavaş yavaş hayata geçiriyor. Bu planın temel amacı, eskiye dönük ve çağın gerekliliklerini yerine getirmeyen motor ve otomobillerden ziyade, bu tür araçlar üreten markalarını direkt elden çıkarmak. Yani kısacası Volkswagen, bazı Premium markalarından vazgeçecek. Ortada dolaşan iddialara göre markaların isimleri henüz tam net olmasa da, bir çok yorumcu işe birlikte bunu düşündük ve bazı tahminlerimiz var.

Kimler Güvende?

Söylenti ve güçlü iddialar üzerinden gidecek olursak, Volkswagen Audi ve Porsche‘yi elinde tutacak. Malum bu iki Alman premium üretici de piyasada oldukça revaçta ve bulundukları segmentlerde söz sahibi markalar. Bu yüzden Ingolstadt’lı ve Stuttgart’lı üreticiler güvende.

Kuzenler Ne Olacak?

Volkswagen’in 1991 yılında bünyesine kattığı Çekya’lı üretici Skoda ve İspanyol üretici Seat’ınsa durumu, Audi ve Porsche’ye göre biraz daha farklı olacak. Süperminilerden, kompakt hatchback’lere, ayrıca çeşit çeşit SUV’lere sahip bu iki marka, son yıllarda fiyatlandırma politikaları sayesinde zaman zaman emsalleri olan VW modellerinden çok sattı, çok tercih edildi. Fakat kendi başlarına yürüyor gibi görünseler de hala Volkswagen’e herşeyleri ile bağlılar. Kısacası gruba faydalı olan “kuzenler”, daha ayırt edici bir tasarımla ayrışacaklar.

Kimler Gidici?

Belki de bir çok kişinin nadiren duyduğu Volkswagen bünyesinde yer alan bir diğer marka olan Ducati, Italdesign, Lamborghini ve Bentley‘in ipinin çekilme ihtimali söz konusu.

Söz konusu bu markalar arasında en tehlikede olanı ise Bentley. Artık eskidiği düşünülen ve tarzı gereği güncel hareket etmeyen Bentley, gruptan ayrılacak olan ilk marka olabilir. Uzmanlar ise geleceğe yönelik yatırım yapmak varken, VW’nin geçmişe dönük bir markaya yatırım yapmasının anlamsız olduğunu düşünerek adeta durumu destekliyorlar. Fakat bu plan 11 yıl gibi uzun bir süreci kapsıyor. Bu yüzden Bentley’in halihazırdaki modelleri ve yakında tanıtılması beklenen yeni Flying Spur ve geleceği hakkında üzerinde çok tartışılan Bentley SUV piyasaya sürülecekler.

Öte yandan VW’nin İtalyan Boğası olan Lamborghini’si ise en az Bentley kadar durumu kritik olanlardan. Söylentilere göre grubun yöneticileri, İtalyan Boğasına yapılacak yatırımların getirisi olup olmadığını hesaplamaktalar. Eğer sonuç olumsuz olur ise, Lamborghini ve Ducati bir paket halinde satılacak.

Son olarak grubun parçası olan Bugatti de ise Ferdinand Porsche’nin torunu Ferdinand Piëch’in kontrolünde Porsche’ye devredileceği söylentiler arasında.

VW Ne Yapacak?

VW’nin asıl amacı, elinde bulunan günümüz otomotiv sektöründeki gelişmelere ayak uyduramayan markaları elden çıkarıp yerine elektrikli araçlar üreten yeni bir marka piyasaya süreceği planlanıyor.

Yorumlar

yorum

VW, TAKTİK DEĞİŞTİRİYOR!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.