VEDA VAKTİ: VW BEETLE

Elektrikli olarak yeniden otomobil dünyasına katılması beklenen VW Beetle’dan üzücü haber geldi. 70 yıllık macera son buluyor…

Macerasının boyutunu anlatmaya sayfaların yetmeyeceği efsanevi değil, efsane olan model Beetle, ilk neslinden tutun, son üretilen modern tosbağa‘sına kadar bir çok hikayeye sahip. Ülkemizde de oldukça geniş kitlelere hitap eden otomobil, kiminin ilk göz ağrısı iken, kimisi için de proje otomobildi. ABD’de Final Edition‘la son kez yollara çıkacak olan Beetle, artık ne içten yanmalı motorla, ne elektrikle ne de hibrit teknolojisiyle olmayacak. Ay başında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda konuşan VW CEO’su Herbert Diess, Beetle için şu açıklamaları yaptı:

Böylesi türevleri geleneksel platformlara göre daha kolay yapabiliyoruz. I.D. Buzz bu sayede hayata geçti çünkü tabandaki bataryalar tasarımcılara çalışabilecekleri geniş bir alan bırakıyor. Bu sayede çok sayıda duygulara hitap eden otomobil geliştirebiliyorsunuz.”

Açıklama bir umut vaad ediyor gibi görünse de Beetle artık aramızda olmayacak. Diess, “duygusal otomobil yapmak önemli fakat VW tarihini elektrikli araçlarla yeniden yaratmaya gerek yok.” şeklindeki açıklamasıyla da durumu kanıtlamış oluyor.

Sayısız insanın hayallerini süsleyen, yarım asırdan fazladır yollarda olan Beetle için emeklilik vakti. Hoşçakal Beetle.

Yorumlar

yorum

VEDA VAKTİ: VW BEETLE

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.