PSA VE VW A SINIFTA AVRUPA’DAN ÇEKİLİYOR MU?

Geçtiğimiz yıllara bakıldığında Avrupa genelinde tüm satış rakamlarının %8’ini oluşturan A sınıfı otomobiller artık eskisi kadar rağbet görmüyor. Kuralların daha katılaşması, emisyon standartlarının artması gibi zor şartlar üreticileri daha fazla masraf yapmaya ittiğinden başlıkta belirttiğimiz iki büyük otomobil üreticisi Avrupa’da A segmentinden çekilme kararı alma aşamasında.

SUV ve Crossover segmentleri gün geçtikçe daha çok markanın ilgisini çekiyor veya hali hazırda bu segmentlerde modeli olan markalar bu türde daha çok model geliştiriyor. Hal böyle olunca da maliyetlerini düşünmek zorunda olan markalar, bazı modelleri ya da segmentlerini de çeşitli pazarlardan çekmek durumunda kalıyor. SUV segmentinin ilk darbe vurduğu sınıf MPV’ler iken, şimdi de bu durumdan A sınıfı küçük şehir otomobilleri de etkileniyor. Çıktıkları günden bu yana çok satmasalar bile, kimileri için “işte tam benim otomobilim, park etmesi kolay, yakıtı az” gibi ifadeler kullandıran bu küçük araçlar Avrupa’da gün geçtikçe azalıyor. Bunu istatiksel olarak gören VW ve PSA grupları, bu sınıftaki araçlarını Avrupa pazarından çekme kararları aldılar. Bu söylediklerimizi tanımlayan 3 model işin temelinde yer alıyor. Bunlar, VW UP!, Citroen C1 ve Peugeot 108. Fakat işin aslında daha çok model bu durumdan etkilendi. İlk akla gelenler 3 kapılı Seat Leon, VW Beetle ve Scirocco.

Şu an herşey iki grup için de muamma iken, PSA’nın Toyota’yla ortak geliştirdiği A sınıfı otomobilleri fabrikasının kapanması gündeme gelirken, VW cephesinde ise grubun CEO’su katı emisyon kurallarını sebep göstererek UP! modelinin maliyetinin 3.500 Euro artacağını söyleyerek bu sınıf araçlarının bu durumdan oldukça olumsuz etkileneceğini açıkladı.

3 modelin de geleceği muamma iken bu araçların elektrikli versiyonlarının piyasaya çıkmasıyla kısmi de olsa A sınıfı bir miktar daha canlı tutulabilir.

Yorumlar

yorum

PSA VE VW A SINIFTA AVRUPA’DAN ÇEKİLİYOR MU?

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.