C5’İN YENİSİ GELİYOR!

Citroen’in yeni amiral gemisi sedanı firmanın CEO’su tarafından verilen bilgilerle netleşmeye başlıyor.

2016 yılında tanıtılan Citroen Cxperience adlı konseptten esinlenerek geliştirilecek olan model, Citroen’in bir nevi yeni C5’i olacak diyebiliriz. Amiral gemisi diyoruz ve C5 diyoruz, çünkü model kardeşi sayılabilecek 508 gibi modelle bir çok alt yapı parçasını paylaşacak. Yani bu otomobil yeni bir C6 olmayacak. Ama kim bilir, fütüristik tasarımlarıyla ünlü Fransız, belki de C6’vari bir otomobille karşımıza çıkar..

Özellikle ülkemiz pazarında bir kaç yıldır görmediğimiz ve ikinci el piyasasında F/P araçlarında favori gösterilen C5’in yokluğunu unutturacak olan yeni sedanın geliştirilmesiyle ilgili Citroen CEO’su Linda Jackson, şu açıklamaları yaptı: “Bir dünya markası olarak güven veren bir firma olmak için, küçük otomobilleri, orta boyutlu otomobilleri, SUV’leri ve büyük otomobilleri kapsayan bir araç serimiz olmalı” diyen Jackson, “Citroen, büyük sedan modellerine sahip diğer tüm üreticiler kadar güven veren bir firma. Fakat biz bunu geleneksel biçimde yapmayacağız. Büyük sedan modelimizi birkaç yıl içinde sunacağız.”

Alt Yapısı Nasıl Olacak?

Aslına bakarsanız, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni amiral gemisi sedan, Peugeot 508 ve Opel Grandland X gibi grubun son alt yapı mimarisini kullanan modeller gibi EMP platformunu kullanacak. İçten yanmalı ve hibrit ünitelere imkan sağlayan bu alt yapı sayesinde Citroen’in yeni sedanı bu iki seçeneğe de sahip olacak iken, EMP platformunun tam elektrikli modeller için uygunluğu konusunda da PSA grubu yoğun mesai içerisinde. Yani tam elektrikli bir sedanla da karşılaşabiliriz.

Ne Zaman Tanıtılacak?

Citroen’in patronu Jackson’un açıklamalarına göre model, 2021 yılında karşımıza çıkacak. 3 yıl önce 2016’da tanıtılan Cxperience konseptinden esinlenecek olan yeni amiral gemisi model, konseptin tarzına bakılırsa büyük bir sürprizle karşımıza 5 kapılı bir fastback olarak da çıkabilir. Fakat güçlü ihtimal, aracın sedan olacağı yönünde. Bekleyip göreceğiz, takipte kalın!

Yorumlar

yorum

C5’İN YENİSİ GELİYOR!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.