LAMBORGHİNİ NEDEN MANUEL ŞANZIMAN GELİŞTİRMİYOR?

İtalyan Boğası, neden manuel şanzıman geliştirmediklerini değerlendirip açıklama yapmış. Aslında kendilerine göre haklı da sayılabilirler. Buyrun Lamborghini’nin açıklamalarına bakalım.

Süpersport otomobiller için manuel şanzıman, resmen bulunmaz hint kumaşıdır. Çoğu firma bu hızlı otomobillerini çeşitli çift kavramalı ya da tork konvertörlü şanzımanlarla tamamlar. Fakat hepimizin bildiği bir gerçek var ki, o da Porsche 911 GT3. Sunduğu manuel şanzıman kombinasyonuyla yeryüzünün en iyi spor otomobili diyebilir miyiz? Biz desek de demesek de, Stutgart’lı üretici eğer hala manuel şanzımanlo model geliştiriyorsa, demek ki bu sınıfta manuel modası hala devam ediyor demektir.

Gelelim asıl konuya. İtalyan boğası Lamborghini de bu manuel fikrini firma içerisinde değerlendirmiş fakat mantıklı olmadığını söylemişler. Firmanın CEO’su Stefano Domenicali, verdiği bir röportajda Huracan ve Aventador modellerine manuel şanzıman seçeneği ekleme fikrini değerlendirdiklerini, fakat sonuçların olumsuz olduğunu belirtti.

Peki Neden?

Şayet ki Lamborghini Aventador ya da Huracan için manuel bir şanzıman geliştirmiş olsaydı, ve bu seçeneği normalinden 25-30 bin dolar daha yüksek bir fiyata sunsaydı, firma bu sonuçtan yaklaşık 5-6 milyon dolarlık bir gelir elde edebilecekti. Şimdi bu rakamı aklımızda tutup bir de markaların ar-ge çalışmaları için harcadığı bütçeleri düşünelim. Milyon dolarlar? Hayır. Milyar dolarlar? Evet. İşte bu yüksek maliyetlere değmediğini tespit eden Lamborghini de manuel şanzıman fikirlerinin aynı olduğunu kanıtlamış oldular, ki bizce de haklılar. Ne dersiniz?

Yorumlar

yorum

LAMBORGHİNİ NEDEN MANUEL ŞANZIMAN GELİŞTİRMİYOR?

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.