ULAŞILABİLİR STELVIO: ALFA ROMEO TONALE

Geçtiğimiz yıl haziran ayında İtalyan markanın bu modeli planladıklarını duymuştuk fakat ne bir casus çekim, ne de bir ön tanıtım vardı. Ama Cenevre Otomobil Fuarı gelip çattı ve merakla beklediğimiz Alfa Romeo’nun yeni SUV’sini nihayet gördük. Karşınızda Tonale!

Çağımızın iki büyük trendi var. Birincisi ve daha önce başlayanı yerden yüksek crossover ya da SUV modeller. İkincisi ise elektrik teknolojisi. Bu iki trende uymayan firmalar günümüzde bir skandala imza atmadan ne adından sıkça söz ettirebiliyor, ne de merak ediliyor. Ama neyse ki bu akıma İtalyan tasarım harikası Alfa Romeo’da katılmıştı ve bugün ikinci meyvesini önümüze koyuyor. Stelvio’dan daha küçük boyutlarıyla kompakt segmente konumlandıracağımız Tonale’ın buyrun detaylarına bakalım.

Tasarımı Nasıl?

Zamanında yayımlanmış Giulietta reklamında markanın söylediği gibi; rüyaların yapıldığı maddeden yapılma otomobillerine bir yenisini ekleyen tasarım harikası Tonale, hem geçmişe atıfta bulunuyor, hem de markanın geleceğinden sinyaller veriyor. Arka kısmındaki ince yapılı stopları, tavan spoylerı ve geniş cam yüzeyiyle oldukça şık. Aracın ön yüzü ise daha önce Brera modelinde karşımıza çıkan ince yapılı farları ile dikkatleri çekerken, markanın diğer modellerinden benzerlik kurduğumuz 21 inç çaplı jantlarıyla da retro fakat bir o kadar da gelecekten gelmiş gibi duruyor.

İç Mekanı Nasıl?

Yine günümüz trendlerinden olan büyük ekranlar Tonale’ın da kabininde yerlerini almışlar. İki büyük ekranın yer aldığı ön konsolda 12.3 inçlik ekran gösterge paneli iken, 10.25 inçlik ekran ise bilgi eğlence sistemini oluşturuyor. LED ortam aydınlatması ile süslenen kabin oldukça modern ve şık görünüyor.

Teknik özellikler konusuna gelmek isterdik fakat, araç henüz daha konsept olduğundan kaputun altındakiler ne yazık ki netliğini kazanmış değil. Fakat net olan tek bilgi Tonale hibrit bir üniteyle birlikte gelecek. 2022’ye kadar 6 PHEV üniteli otomobil sunması beklenen Alfa Romeo’nun bu modellerinden birisi kesinlikle Tonale olacak.

 

Şık ve spor tasarımından ödün vermeyen Alfa modellerinden birisi olma yolunda olan Tonale, umarız ki konsept tasarımına sadık kalır ve karşımıza gördüğümüze yakın bir otomobil çıkar.

Yorumlar

yorum

ULAŞILABİLİR STELVIO: ALFA ROMEO TONALE

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.