SEAT DA ELEKTRİKLİ OLUYOR

Özellikle son dönemde gelişen teknoloji ile gelen değişimleri daha sık hayatımızda görmeye başladık. Bu değişimlerden biri de otomobil cephesinde oldu ki yeni nesil araçlarda artık daha hybrid ve elektrik tarzı motorlar görmeye başladık. Markalar elektrikli otomobil alanında çalışmalarını arttırmaya başladı ve birkaç yıl içinde elektriklenmemiş marka kalmaması bekleniyor.

Elektriğe geçiş konusunda Seat cephesinden de bir açıklama geldi. Seat başkanı Luca de Meo, Seat’ın yıllık olarak düzenliği medya konferansında bu konuya değindi. Geçen yıl(2017) elde ettikleri 281 milyon Euro değerindeki vergi karı, bir önceki yılın(2016) 21.3% olması üzerine yeni sözler verildi.

Bu yıl içerisinde Cupra Ateca’yı tanıtan ve Seat Tarraco’yu duyuran Seat gelecek yıl yeni Leon HB ve ST modellerinin geleceğini belirtti. Leon’un yeni modelinde bir hybrid versiyon ile karşılacağımızı söyleyen Meo, ardından 2020 yılına kadar olan süreçte Volkswagen’in MEB platformunda üstünde inşa edilecek bir elektrikli model müjdesini verdi. Bu üretilecek olan elektrikli modelin, tam şarjla 500 km bir sürüş menzili sunacağı söylenen vaatler arasında. Bu model 2020 yılında tanıtılacak olup, ayrıca markanın 2020 yılında ilk kez bir Crossover model tanıtacağı da beklenenler arasında. Crossover modelin motoru hakkında bir bilgimiz olmasa da 2020 yılında tanıtılacağını ve elektrikli araç hakkında Seat cephesinin açıklamalarını göz önünde bulundurursak bu model de elektrikli olarak piyasaya sürülme ihtimali muhtemel olan modeller arasında diyebiliriz.

Ayrıca Meo şu sözlerini ekledi: “2017 yılının sonuçlarıyla mutlu olabiliriz ancak olmamalıyız. Markamız adına bir sağlamlaştırma periyodunu geride bıraktık ve artık önümüze bakıp gelişmemizi sürdürmeliyiz. Sadece birkaç yılda insanlar için ilgi çekici bir marka olmayı başardık.” Bu sözlere bakılırsa Seat’ın bu gelişimi sürdürmekte ne kadar kararlı ve istekli olduğunu görebiliriz.

Yazı: Mert Eren Çamurali

Yorumlar

yorum

SEAT DA ELEKTRİKLİ OLUYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.