Volkswagen, uzun süredir merakla beklenen lüks SUV’u Touareg’i dün Çin’de tanıttı. 3. nesliyle karşımıza çıkan Touareg VW’nin en teknolojik aracı olarak nitelendiriliyor. Şu an sadece Çin’de satışa sunulan yeni Touareg, ilerleyen dönemde Avrupa ve Rusya pazarlarında boy gösterecek. Peki yeni Touareg bizlere neler sunuyor?

Yeni tasarım anlayışından izler

Volkswagen’in yeni tasarım anlayışı Touareg’de de kendisine yer edinmiş. İlk olarak Arteon’da daha sonra bir benzerini yeni Jetta’da gördüğümüz yeni ön ızgara tasarımı ve keskinleşen hatlar ile birlikte, Touareg yeni neslinde sportif ve dinamik gözüküyor. Arka kısmına geldiğimizde ise far grubunun, kardeşi Arteon’dan izler taşıdığını rahatlıkla söyleyebiliriz, Ayrıca bagaj kapağındaki model ismi yazısı da bagaj kapağının ortasında logonun altında konumlandırılmış ki bunu da Arteon ile beraber görmüştük. Son olarak dış tasarım konusunda Toureg için R-Line spor görünüm paketi de opsiyonel olarak alınabilecek.

Yeni platform ve büyüyen boyutlar

Yeni Touareg, markanın aynı zamanda Lamborghini Urus, Porsche Cayenne ve Audi Q7’de kullandığı MLBevo platformu üzerinde inşa edilmiş. 3. Neslinde Touareg, 4.878 mm uzunluğunda (77 mm artmış), 1.984 mm genişliğinde (44 mm artmış) ve 1.702 mm yüksekliğinde (7 mm azalmış) boyutlara sahip. Bu değişimlerle beraber iç mekâna da bir genişleme yansımış ve bagaj hacmi 113 lt artarak 810 lt seviyesine çıkmış. Bu değişimlerle beraber kullanılan malzemelerle yeni Touareg 106 kg hafiflemiş.

Yeni motor seçenekleri

Yeni Touareg, Avrupa pazarında 2 adet V6 dizel motor ile satışa sunulacak ve bu motorlar 231 bg güç-500 nm tork ve 286 bg güç-600 nm tork üretecek. Devamında 340 bg güç ve 450 nm tork üreten V6 benzinli bir motor ile 421 bg güç ve 900 nm tork üreten V8 dizel bir motor seçenekleriyle de satışa sunulacak. Ayrıca 367 bg güç üreten Plug-in Hybrid motor seçeneği ilk olarak Çin için sunulacak fakat bu motor seçeneğinin Avrupa pazarı için ne zaman satışa sunulacağı henüz belli değil. Bunlara ek olarak Touareg, VW’nin 4 tekerlekten çekiş sistemi 4MOTION ve 8 ileri otomatik vites ile alınabilecek.

İç Mekan “Innovision Cockpit”

Yeni Touareg’de VW’nin “Innovision Cockpit” adını verdiği kokpit ile karşılaşıyoruz. Touareg’de direksiyon başına geçtiğimizde bizleri ilk olarak 12 inç boyutunda, diğer VW modellerindende aşina olduğumuz dijital gösterge paneli karşılıyor. Multimedya kısmında ise “Discover Premium” adı verilen sistem, 15 inçlik ekran boyutuyla kendisine şoföre dönük bir biçimde yer edinmiş ve klima kontrolleri bu ekranın alt kısmına yerleştirilmiş. Innovision Cockpit ayrıca kablosuz şarj desteği, App Connect (Mirror Link, Apple CarPlay, Android Auto) desteği, tabletlerle uyumlu Media Control fonksiyonu, 4 adet USB girişi (2 tanesi arka kısımda sadece şarj desteği için) ve 8 cihaza kadar Hotspot desteği sunuyor. Opsiyonel olarak Head-Up Display de alınabiliyor.

Volkswagen, yeni Touareg’de güvenliğe fazlasıyla önem vermiş ve Touareg’de yarı otonom bir şerit takip asistanı sunulmuş. Gece görüşü en üst düzeye çıkartmak adına 128 tane ledden oluşan interaktif LED matrix far sistemi ve ek olarak Night Vision adını verdiği teknolojiyle gece oluşabilecek tehlikeleri önceden sezip sürücüyü uyarak bir sistem kendilerine yer bulmuşlar. 4 tekerleğin de direksiyona bağlı olarak dönmesini sağlayan All-Wheel Steering sistemi de Touareg ile beraber alınabilecekler arasında. Bu sayede Touareg daha seri ve daha güvenli manevralar yapabilecek.

Son olarak yeni Touareg’in ülkemiz için ne zaman ve ne kadarlık fiyat etiketiyle satış sunulacağı hakkında herhangi bir bilgi henüz mevcut değil.

Yazı: Mert Eren Çamurali

Yorumlar

yorum

İŞTE YENİ VW TOUAREG

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.