HONDA’DAN DENGEDE DURABİLEN MOTOSİKLET!

Honda, CES 2017 fuarında Las Vegas’ta kendi kendine dengede durabilen motosikletini gösterdi. Konsept ismi ise Honda Riding Assist Motorcycle. Motosiklet ise NC750X’den türetilmiş.

Honda’nın robotik labratuvarlarında, Asimo’nun yapıldığı yerde geliştirilen sistem, videodan da görüleceği gibi üzerinde sürücü varken ve hatta sürücü yokken de dengede durabiliyor.

Asimo

Dev jiroskoplar kullanmak yerine, bu sistem (Riding Assist Motorcycle), Honda’nın konsept UNI-CUB cihazı ve Asimo’da kullanılan teknolojileri kullanmakta.

Honda Uni-Cub personal mobility device

Honda’nın NC750X motosikletinde kullanılanın aksine, ön amortisörler dengede kalmayı kolaylaştırmak adına, açı değiştirebiliyor.

Normal, benzinli ve kendi başına dengede duramayan Honda NC750X

Bu teknolojinin asıl amacı, düşük hızlarda sürücünün dengede durmaya çalışması yerine sürüşüne odaklanması sağlamak ve riski minimize etmek.

İşin daha da ilginci, videoda motosikletin sürücüyü yürüme hızında takip etmesi. Bu aynı zamanda ek bir teknolojiye işaret, belirli bir kişiyi takip edebilme ya da önceden programlanmış bir yolu gidebilme üzelliği motosiklet dünyasına yeni soluklar getirecek gibi.

Honda’nın CES 2017 fuarı sunumu:

 

Yorumlar

yorum

Anahtar Kelimeler: , , ,
About The Author
- Hobisini mesleği yapmaya çalışıyor. Aslen Y. Bilgisayar Mühendisi olan, reklam ve pazarlama, marka konumlandırma konularıyla yakinen ilgilenenmesiyle, dünya standardında projeleri Türkiye motosiklet sektörüne getirmeyi hayal edindi. Olmadı. Şimdi ise yazılım mesleğine geri döndü. Kawasaki Ninja Zx-7r '98 kullanıyor.