Makyajlı BMW i3 yeni bir güçlü versiyonla birlikte Frankfurt’ta sergilenecek.

Üç yıl önce piyasaya çıkan BMW i3 önümüzdeki ay Frankfurt Fuarı’nda sergilendikten hemen sonra satılmaya başlanacak. BMW showroom’ları standart modelin yanında i3s olarak adlandırılan daha güçlü bir versiyonu da sergilemeye hazırlanıyor. Daha sportif görünen, daha büyük jantları olan ve daha güçlü bir elektrik motoruna sahip olan i3s’in teslimatları Kasım ayında başlayacak.

i3s’te standart i3’e göre daha güçlü bir senkronize elektrik motoru kullanılıyor. 184 bg ve 270 Nm güç verileri bulunan ve arkada yer alan bu motor standarttan 14 bg daha güçlü ve 20 Nm daha fazla tork üretiyor. Bu arada standart i3’ün aynı motor performans verileriyle geleceğini belirtelim.

İki yeni model de gücünü arka tekerleklere aynı sabit oranlı şanzımanla iletiyor. i3’te yeniden tasarlanan 19 inç’lik jantlar varken, i3s 20 inç jantlarla geliyor.

i3s, daha bütük jant ve daha fazla standart donanım ile standardından 20 kg daha ağır, yani 1265 kg. Ancak artan güç sayesinde sıfırdan 100 km/s hıza 6.9 saniyede çıkıyor (standardı 7.2 sn).

Yol tutuşa katkı olması amacıyla i3s’in arka iz genişliği 40 mm daha büyük. Standart i3’e göre 10 mm daha alçak spor süspasiyon ve daha kalın viraj demirleri de i3s’in farklılıklarından.

İki versiyonun da yeni elektrikli otomobil menzil normları ile 230 ile 250 km menzile sahip olduğu iddia ediliyor. Bu değerin mevcut modelden daha az olması dikkat çekici (300 km). Tabi, aynen standart i3 gibi i3s’te de 647 cc’lik çift silindirli benzinli bir motorun kullanıldığı Range Extender versiyon da yer alacak.

 

 

Yorumlar

yorum

GÜÇLÜ BMW i3 GELİYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.