GİRİŞ VERSİYONUYLA DA GÜÇLÜ: BMW 1-SERİSİ

Kısa zaman önce M140i seçeneğiyle ilgili detayları sizlere aktardığımız ve uzun zamandır tanıtımını beklediğimiz BMW 1-Serisi’nde her geçen gün yeni bir açıklamayla dolu. Bakalım bugün yeni 1-Serisinden neler öğreneceğiz?

Bavyera’lı üreticinin kompakt hatchback modelinin hali hazırda bulunan nesline şöyle bir bakalım. Düşük hacimli dizel ve benzinli motorlar, güçlü seçenekler… Yeni versiyonda da tüm bunları göreceğiz, hatta fazlasıyla. Tam da bu noktada BMW’den gelen açıklamayla yeni 1-Serisi’nin giriş versiyonunun güç değerleri açığa kavuştu.

Teknik Veriler Neler Olacak?

FAAR isimli alt yapısı sayesinde yaklaşık 20 kilogram kadar hafiflemesi beklenen 1-Serisi, performans ve ekonomiklik konusunda selefinden üstün olacak. Giriş versiyondan başlayalım. Mevcut modelden hatırlayacak olursak makyajla birlikte BMW 116i, yerini 118i isimli versiyona bırakmıştı. 1.6 litrelik 4 silindirli makinanın 136 beygir sunan seçeneği yerine 1.5 litrelik 3 silindirli 136 beygirlik ünite tercih edilmişti. 4 silindirli ünite ise 120i gibi versiyonlarda 177 beygir güç çıkışıyla üst seçeneklerde sunulmuştu. Yakında karşımıza çıkacak olan 1-Serisi’nde ise durum hemen hemen aynı. 1.5 litrelik 3 silindirli makine, 4 beygir artışla 140 beygir güçle gelecek. Yani X2 gibi son nesil BMW modellerinde sunulan güncel motoru kullanacak. 8 ileri tork konventörlü ZF şanzıman yerine de 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanın aktarma organlarını oluşturduğu araç, selefinde 8.7 saniyede 0-100 hızlanmasını tamamlarken, bu değer yeni modelde önden çekiş, azalan ağırlık ve daha hızlı şanzıman sayesinde iyileşecektir diye düşünüyoruz.

Benzinli benim işim değil, dizel istiyorum diyenler için, düşük hacimli dizel motor bilgisi ne yazık ki henüz elimize ulaşmış değil. Fakat 120d varlığını koruyor. Güncellenmiş motoruyla gelecek olan yeni 120d ile 2.0 litrelik üniteden 193 beygir güç alınacak. 8 ileri şanzımanla ön tekerleklere aktarılan güç, istenilirse xDrive opsiyonu ile tüm tekerleklere iletilebilecek.

Sıfır emisyon değeri için yeni 1-Serisi’nin elektrikli versiyonu da, MINI Cooper Countryman’e güç veren ünitenin elden geçirilmiş halini kaputu altında bulunduracak. 3 silindirli benzinli motor ve elektrikli ünite toplamda 224 beygir güç ve 385 nm tork değeriyle gelecek.

Yeni 1-Serisi’nden bildirmeye devam edeceğiz, bizi takip edin!

Yorumlar

yorum

GİRİŞ VERSİYONUYLA DA GÜÇLÜ: BMW 1-SERİSİ

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.