FİŞİ ÇEKİLDİ: FORD C-MAX, GRAND C-MAX

Ford’un MPV ailesinin orta boyutlu üyeleri C-Max ve onun uzun versiyonu Grand C-Max serüveninde yolun sonuna gelindi. Modellerin üretimi bitiyor.

Bir çok yazımızda, haberimizde, belki de laf arasında çok kez belirttik. MPV sınıfı son yıllarda çok kan kaybetti, hatta bir çok marka bu sınıfta artık model geliştirmeme kararı aldı. İşte o markalara bir yenisi eklendi. Ford C-Max ailesi, yılın ikinci yarısından itibaren üretilmeyecek.

2000’li yılların başlarında popülaritesi artan MPV’lerin temeli aslında 90’lara dayansa dahi, bir çok modelin bu segmente giriş yaptığı yılları milenyumun başı olarak kabul edebiliriz. Bunlardan birisi de Ford. C-Max isimli modeli ile kompakt sınıfta aile otomobili üreten Amerikan kökenli firma, 2004 yılında ilk C-Max’ini piyasaya sunmuştu. Aradan geçen 15 yıldan sonra 2 nesil değiştiren model, 2019 yazı itibariyle üretim bandından kalkacak.

Amerikan üreticinin Avrupa kolu, “kar marjı daha yüksek segmentlere ve otomobillere” yatırımını artıracağını belirtti. Yani demek oluyor ki, SUV model ailesine daha fazla yoğunlaşacağız.

Yerden yüksek otomobillerin popülaritesinin zirve yaptığı günümüzde MPV’ler neredeyse hiç satılmayacak konuma geldiler. Bu furyadan etkilenen Ford’da hem ekonomisi adına, hem de trendlere ayak uydurmak adına modelinin fişini çekiyor. Elveda C-Max…

Yorumlar

yorum

FİŞİ ÇEKİLDİ: FORD C-MAX, GRAND C-MAX

| Ford, Haber |
About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.